Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Tianjin’de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’la bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede “Mevcut durumda Çin-ABD ilişkileri ciddi zorluklar ve sınamalarla karşı karşıya; bundan sonra ikili ilişkilerin gidişatı çatışma ve zıtlaşmaya mı yoksa iyileşmeye doğru mu olacak? ABD’nin bunu iyi bir şekilde düşünmesi ve doğru bir tercih yapması gerekecek. Yaptığınız Çin ziyareti Çin-ABD diyaloğunun bir parçası. Tarafların aralıksız sürdürülen diyaloglarla anlayışı arttırması, yanlış yargıları önlemesi ve fikir ayrılıklarını daha iyi bir şekilde kontrol altına alması gerekiyor.” dedi.

Wang Yi, mevcut ABD yönetiminin, bir önceki yönetimin son derece yanlış Çin politikasını sürdürerek, Çin’e yönelik baskıları arttığına dikkat çekti ve Çin’in bu duruma kararlılıkla karşı çıktığının altını çizdi.

ABD’nin Çin’i en büyük rakibi hatta düşmanı gibi görerek, Çin’in modernizasyon inşasını engellemeyi amaçladığını ifade eden Wang, ABD’nin bu emelin ne şimdi ne de gelecekte gerçekleşebileceğine vurgu yaptı.

Wang Yi, “İki taraf arasındaki fikir ayrılıklarının iyi bir şekilde kontrol altına alınmasının yanı sıra, ikili ilişkilerin daha da kötüleşmesini ve hatta kontrolden çıkmasını önleme konusunda Çin’in ABD’den üç önemli noktada temel talepleri mevcut.

Birincisi, ABD, Çin’e özgü sosyalizm yoluna ve sistemine meydan okumayacak, iftira atmayacak ve bunları devirme niyetinde olmayacak. Çin’in seçtiği kalkınma yolu ve siyasi sistem aynı zamanda halkının da tercihi olarak 1 milyar 400 milyon Çin halkının uzun vadeli mutluluğuyla ve Çin ulusunun geleceği ve kaderiyle ilgili bir konu.

İkincisi, ABD Çin’in kalkınma sürecini engelleme hatta bu süreci sekteye uğratma niyetinde bulunmamalı. Çin halkı tabii ki daha güzel bir yaşama kavuşma hakkına, Çin de modernizasyonu gerçekleştirme hakkına sahip. ABD’ye Çin’e yönelik bütün tek taraflı yaptırımları, yüksek gümrük vergilerini, uzun kol yargıyı ve bilim ve teknoloji ablukalarını bir an önce sonlandırma çağrısında bulunuyoruz.

Üçüncüsü, ABD Çin’in egemenliğini ihlal etmemeli ve Çin’in toprak bütünlüğüne zarar vermemeli. Xinjinag, Tibet ve Hong Kong’la ilgili meseleler hiçbir zaman insan hakları ve demokrasi sorunları olmadı, bunlar, Xinjiang bağımsızlığı,  Tibet bağımsızlığı ve Hong Kong bağımsızlığına karşı önemli sorunlardır. Hiçbir ülke ulusal egemenliğinin ve güvenliğinin zedelenmesine izin vermez. Taiwan meselesi ise önemlilerin de önemlisi. Taiwan Çin toprağının ayrılmaz bir parçası, bu gerçek hiçbir zaman değişmeyecek. Taiwan bağımsızlığını amaçlayan güçlerin provokasyona cüret etmesi durumunda, Çin de söz konusu girişimleri durdurmak için gerekli önlemleri alma hakkına sahiptir. ABD’ye Taiwan meselesinde taahhüdünü yerine getirerek, temkinli davranma çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Wendy Sherman ise görüşmede, ABD-Çin ilişkilerinin dünyanın en önemli ikili ilişkilerinden biri olduğuna dikkat çekerek, Biden yönetiminin göreve gelmesinden bu yana iki ülke arasında birçok kez temas gerçekleştirildiğini ve Çin’le birlikte samimi iletişim ile diyaloğu sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti.

ABD’nin de iki ülkenin barış içinde bir arada yaşamasını istediğini, Çin’in kalkınmasını sınırlama veya engelleme niyetinde olmadığını ve Çin’in kalkınmayı gerçekleştirdiğini görmek istediğini dile getiren Sherman, “İki taraf sağlıklı rekabeti geliştirebilir; iklim değişikliği, uyuşturucu kontrolü ve uluslararası veya bölgesel sıcak konularda işbirliği yapabilir; kriz yönetimi yeteneklerini güçlendirebilir ve çatışmalardan kaçınabilir.” ifadelerini kullandı.

İki büyük ülke olarak ABD ve Çin’in fikir ayrılıklarını sorumlu bir tavırla ve iletişim yoluyla ele alabileceğine işaret eden Sherman, ikili ilişkilerin iyileştirilmesi için tarafların ortaklaşa adım atmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Sherman, ABD’nin tek Çin politikasını izlediğini ve “Taiwan bağımsızlığı”na destek vermediğini yineledi.

Görüşmede ayrıca, iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulunuldu.