Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in gelişmesine tarafsız ve rasyonel bir tavırla yaklaşması gerektiğini açıkladı.

Güneydoğu Asya gezisini sürdüren Bakan Wang Yi, dün Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile bir araya geldi. İki lider görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ortak basın toplantısında Çin-ABD ilişkilerine değindi. Wang Yi, “ABD, dünyadaki diğer ülkelerin de gelişme ve mutlu bir yaşam sürme hakkına sahip olduğunu kavramalı.” diye konuştu.

Wang Yi, “Singapur dâhil birçok ülkenin yaptığı gibi ABD’nin de Çin’e tarafsız ve rasyonel bir tavırla yaklaşmasını, Çin ile çifte kazanca dayalı iş birliğini genişletmesini temenni ediyoruz. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin, iş birliği içinde olursa dünyaya yarar getirebilir. ABD tarafı, sıfır toplamlı oyun ve zıtlaşma zihniyetinden vazgeçmeli. Çünkü dünya ileriye gidiyor, Soğuk Savaş dönemine geri dönemez. ABD, çağın ana eğilimine ayak uydurarak diğer medeniyetler ve milletler ile barışçı şekilde bir arada yaşamayı öğrenmeli, çifte kazanca dayalı iş birliği yapmalı; barışçı, uyumlu, istikrarlı ve müreffeh bir dünyayı birlikte kurmalı.” ifadelerini kullandı.