Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kapsamında Çin’in ticaret politikalarına yönelik yapılan sekizinci inceleme hakkında bilgi verdi.

Wang Shouwen, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında, son incelemede DTÖ’ye üye 65 ülkenin temsilcilerinin Çin’in çalışmalarını takdirle değerlendirdiklerini söyledi. Wang, konuşmasına şöyle devam etti:

“65 ülkenin temsilcileri, Çin’in DTÖ’nün çalışmalarına aktif şekilde katılıp, taahhütlerini ciddi şekilde yerine getirdiğini, balıkçılık sübvansiyonu müzakerelerine ektin şekilde katıldığını, yatırımın kolaylaştırılmasına dair görüşmelere aktif bir şekilde önderlik ettiğini ve e-ticaret müzakerelerine katılımda yapıcı rol oynadığını vurguladılar.

Çin’in uluslararası salgınla mücadele iş birliğinde önemli rol oynadığını anımsatan temsilciler, Çin’in DTÖ’yü Covid-19 aşısının fikri mülkiyet haklarından muaf olması konusunda bir an önce karara varması yönünde teşvik etmesini takdirle karşıladıklarını aktardılar.

Çin’in en az gelişmiş ülkelere vergi muafiyeti gibi uygulamalar hayata geçirdiğinin ve gelişen ülkeler ile en az gelişmiş ülkelerin çok taraflı ticaret sistemiyle kaynaşmasına yardım ettiğinin altını çizdiler.

Çin’in gümrük vergisini düşürmek ve yabancı sermayelerin piyasaya giriş iznine ilişkin negatif listeyi daraltmak yoluyla piyasaya giriş izinlerini sürekli genişlettiğini hatırlatan temsilciler, Çin’in ayrıca ticaret ve yatırımın serbestleşmesini ve kolaylaşmasını hızlandırıp, DTÖ üyelerine geniş bir pazar sunduğunu kaydettiler.

Temsilciler ayrıca, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ilgili ülkeler arasındaki ticaret ve ekonomi iş birliğini güçlendirme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve iş birliği ortaklarına daha fazla kalkınma fırsatı sunduğunu dile getirdiler.”