Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, “Çin’in BM’deki Rolü” konulu bir video konferansta konuşma yaptı.

Bu yılın Çin Halk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’deki (BM) meşru statüsüne kavuşmasının 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Wang Yi, Çin’in bu 50 yıl içinde somut eylemlerle BM Tüzüğü’nün amaç ve ilkelerini yerine getirerek, gelişen ülkelerin meşru haklarının korunmasında ısrar edip, dünya barışının inşasına ve küresel kalkınmaya büyük katkılarda bulunduğunun, ayrıca uluslararası düzenin korunmasında ve kamu ürünlerinin tedarikinde önemli rol oynadığının altını çizdi.

Wang Yi, “Çin, yeni kalkınma anlayışıyla daha güçlü, yeşil ve sağlıklı bir küresel kalkınma gerçekleştirilmesini hızlandıracak. Anlaşmazlıkları diyalog yoluyla giderme anlayışıyla hareket ederek ve uluslararası adalet ile hakkaniyeti koruyarak yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturulmasını ilerletecek. Çok taraflılıkta ısrar ederek, merkezi BM olan uluslararası sistemi ve temeli uluslararası hukuk olan uluslararası düzeni savunarak, uluslararası ilişkilerin demokratikleştirilmesini ve küresel yönetişim sistemindeki reformları hızlandıracak.” ifadelerini kullandı.

Çin’in somut eylemler hayata geçirerek dünya ülkeleriyle insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasını ilerleteceğine dikkat çeken Wang Yi, bu konuda daha çok vizyon sahibi kişinin katkıda bulunmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Video konferans, Çin Halk Dışişleri Enstitüsü ve Azerbaycan Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlendi.