Venezuela hükümeti ile muhalefet temsilcileri, bugün Norveç’in arabuluculuğunda ikinci tur müzakereleri ele almak için Meksika’da yeniden bir araya gelecek.

Venezuela basınında çıkan habere göre, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun delegeleri ve muhalefet temsilcilerinin katılacağı görüşmelerde iktidar, yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını, muhalefet ise seçim takviminin belirlenmesini hedefliyor.

Muhalefet temsilcilerinden birinin yerel basına yaptığı açıklamada, Meksika’da başlayacak ikinci tur görüşmelerinde öncelikli amaçlarının seçim takviminin belirlenmesi olduğunu kaydetti.

Öte yandan taraflar arasındaki diyalog sürecine Norveç, Hollanda, Rusya, Bolivya ve Türkiye’nin de destek vereceği bildirildi.

Devlet Başkanı Maduro, dün devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, muhalefetin seçim isteğine tepki göstererek, “Artık seçimlere gitmek istediğinize göre, Venezuela’nın işgalini istediğinizi ve yaptırımlardan sorumlu olduğunuzu unutmayın. Ülke ekonomisinin toparlanması için İngiltere Merkez Bankasında el konulan altınların iade edilmesi ve yaptırımların kaldırılması için sağlam bir dilekçe sunacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Venezuela’da başını eski Ulusal Meclis (AN) Başkanı ve muhalif lider Juan Guaido’nun çektiği muhalefet, dünkü duyurusunda kasımda yapılması beklenen bölgesel ve yerel seçimlere katılacağını belirtmişti.

Norveç’in arabuluculuğunda bir araya gelen Venezuela iktidar partisi ile muhalefet temsilcileri, diyalog sürecine 3-6 Eylül’de kaldıkları yerden devam etme kararı almıştı.