“Uzay yolculuğu” dönemi ne kadar yakın? İnsanlar bu sorunun ilk cevabını bu akşam alabilir.

Reuters’in bugün aktardığı habere göre, Virgin markasının kurucusu milyarder Richard Branson, New Mexico’daki bir fırlatma alanından ABD doğu saatiyle bu sabah saat 9:00’da (Beijing saatiyle akşam saat 21:00) Virgin Galactic uzay uçağıyla ilk insanlı uzay uçuşunu başlatmayı planlıyor.

Branson, test uçuşunda yer alan iki pilot ve dört uzmandan biriydi. Virgin Galactic şirketinin 22. Uzay uçağının yerden 55 mile (88 kilometre) kadar bir yörüngeye yükselmesi ve mürettebatın yaklaşık dört dakika boyunca mikro yerçekimi ortamı yaşaması ve yolculuğun kalkıştan son inişe kadar yaklaşık 90 dakika sürmesi bekleniyor.

2014’te Virgin Galactic şirketine ait bir uzay uçağının test uçuşu başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu kez ise Branson test uçuşuna bizzat katılacak. Dış çevreler Branson’un bu girişimi uzay yolculuğunun güvenliğiyle ilgili halkın endişelerini yatıştırma çabası olarak görüyor. Test uçuşu başarılı olursa Virgin Galactic şirketi, 2022’de ticari uzay yolculuğu çalışmalarını resmen başlatmayı planlıyor.

Hâlihazırda uzay yolculuğu, yüksek teknoloji şirketlerinin rekabet içinde yatırım yaptığı yeni bir endüstri haline geliyor. İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, daha önce uzay turizmi pazarının potansiyel değerinin 2030 yılına kadar yılda 3 milyar dolara ulaşacağını tahmin etmişti. Bir uzay yolculuğu için her biletin fiyatı 250 bin ABD doları olarak hesaplanmasına rağmen, tahminlere göre yüzlerce potansiyel müşteri bilet satın almak için sabırsız.

Virgin’in dışında Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos da bu ayın sonlarında “uzay yolculuğu” denemeyi planlıyor. SpaceX CEO’su Musk daha önce ilk “sivil astronotları” önümüzdeki eylülde uzay yörüngesine göndermeyi planladığını söylemişti.