Liaoning Eyaleti Yüksek Halk Mahkemesi dün Kanadalı mahkum Robert Lloyd Schellenberg’in uyuşturucu kaçakçılığına karşı yaptığı itirazın ikinci duruşmasında kamuya açık bir karar yayınlayarak, mahkumun temyiz talebini reddetti ve idam kararını Çin Yüksek Halk Mahkemesi’nin onayına sundu.

Kuzeydoğu Çin’deki Liaoning Yüksek Halk Mahkemesi Salı günü yaptığı açıklamada, Schellenberg’in metamfetamin kaçakçılığı suçunun toplum için ciddi bir tehlike oluşturduğu gerekçesiyle temyizi reddettiğini açıkladı.

Mahkum Robert Lloyd Schellenberg uyuşturucu kaçakçılığından idam cezasına çarptırıldı ve tüm kişisel mallarına el konuldu.

İkinci duruşmada, mahkeme, Schellenberg’in savunma ve ülkesinin dilini kullanarak duruşmalara katılmasına izin vererek, savunmasını dinledi ve onun için iki tercüman tuttu. Kanada’nın Çin Büyükelçiliğinden yetkililer, yerel Halk Meclisi temsilcileri, Halk Siyasi Danışma Konferansı üyeleri ve vatandaşlar duruşmayı izledi.

Schellenberg, 2014 yılında güneydeki Guangzhou şehrinde uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle tutuklandı. Mahkeme, davanın yayınlanan özetlerinde, Schellenberg’in Çin’den Avustralya’ya uyuşturucu taşımaya çalışan uluslararası bir operasyonda yer aldığını ve uyuşturucunun lastiklerin içine gizlendiğini söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı Mark Garno aynı gün Schellenberg’in uyuşturucu kaçakçılığı temyiz davasına ilişkin Çin mahkemesinin, söz konusu kararıyla ilgili olarak asılsız suçlamalarda bulundu. Kanada’nın Çin büyükelçisi Dominic Barton da mahkemenin kararının ardından Liaoning’de, Schellenberg’in temyiz başvurusunun reddedilmesini “en güçlü şekilde kınadığını” söyledi.

Kanada’daki Çin Büyükelçiliği sözcüsü yanıt olarak sanık Schellenberg’in söz konusu suç girişiminin Çin’in yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ruhunu ciddi şekilde ihlal ettiğini söyledi.

Sözcü, Çin Halk Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 347. maddesinde 50 gramdan fazla eroin veya metamfetamin kaçakçılığı, nakliyesi, imalatı suçu işleyenlere 15 yıl hapis, müebbet veya idam cezası verileceğinin açıkça belirlendiğini belirtti.

Hukuk önünde eşitliğin hukuk devletinin gerçek ruhu olduğuna dikkat çeken sözcü, “Çin dost bir ülke ve hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir ülkedir. Çin yasalarını ihlal eden her kimse, yasalara uygun olarak ciddi şekilde cezalandırılmalıdır ve kimsenin yasanın ötesine geçmesine izin verilmez. Bir kişinin uyruğu hiçbir şekilde yasaların dışına çıkmasına ve kibirli bir tavır takınmasına mazeret olamaz” dedi.

Schellenberg’i temsil eden avukat Zhang Dongshuo, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada, ölüm cezasının Yüksek Halk Mahkemesi tarafından üç olası sonuçla gözden geçirileceğini söyledi. Birincisi ölüm cezasının onaylanmasıdır. İkincisi davanın yeniden yargılanmak üzere alt mahkemeye geri gönderilmesi. Yüksek Halk Mahkemesi ayrıca alt mahkemeyi bozabilir ve daha hafif bir ceza kararı verebilir.