Çin Dışişleri Bakanlığı bugün Xinjiang konulu bir basın toplantısını düzenledi. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden gelen yetkililer ve vatandaşlar Alman Adrian Zenz tarafından yayınlanan sözde “Xinjiang araştırma raporunu” yalanladı.

Adrian Zenz raporda Xinjiang’da kadınlara zorla kısırlaştırma uygulandığını iddia etti. Xinjiang’ın Kaşgar kentinden gelen Gülbostan Rozi kendinin deneyimleri üzerinde yalanları çürüttü.

Mart 2009’da evlenen Gülbostan Rozi şu an üç çocuğa sahip. Gülbostan Rozi hamilelik sırasında her ay hastanede ücretsiz doğum kontrolü yaptığını ve doktorların kendisiyle çok iyi ilgilendiğini ifade etti. Gülbostan Rozi, hükümetin çocuklara ücretsiz aşılar verdiğini ve ücretsiz gıda ürünleri dağıttığını hatırlattı.

Gülbostan Rozi’nin iki kızı ilkokulda ve küçük oğlu ise anaokulda ücretsiz eğitim görüyor. Gülbostan Rozi en büyük dileğin üç çocuğunun iyi şekilde yetiştirilmesi ve iyi bir eğitim alıp üniversiteyi kazanabilmesi, iyi işler bulması olduğunu dile getirdi.

Gülbostan Rozi köyünde birçok ailenin onun gibi iki veya üç çocuk sahibi olduğuna ve kimsenin zorla kısırlaştırılmadığına dikkat çekti.

Gülbostan Rozi ifadelerini şöyle noktalandırdı:

“Bir Uygur atasözü vardır: Yukarıya bir taş atıyorsan kendi başına dikkat et. Adrian Zenz gözünü açmalı ve başına dikkat etmelidir.”