Dünyada aşıyla ilgili zorlayıcı tedbirler her geçen gün genişliyor. Bu durumu değerlendiren Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Aydın’a göre de Türkiye bu konuda daha kapsamlı yasal adımlar atmalı. Aydın’ın önerisi 1930 tarihli “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu”nun Covid 19’a uyarlanması.

Dünya Postası programına konuk olan Prof. Dr. Faruk Aydın, pandemi ile mücadelede “Toplumun hep birlikte hareket etme yeteneğini daha da artırmamız lazım.” dedi ve bir öneride bulundu:

“1930’lu yıllarda Türkiye’de çiçek hastalığıyla alakalı dünyadaki mücadeleye katılma bakımından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu çıkarıldı. Bir salgın vardı ve aşı olma zorunluğu vardı. Bu çok güzel bir kanundu. Günümüze mutlaka revize edilmesi gerekiyor, diye düşünüyorum. Çiçek hastalığından çok daha büyük bir salgınla karşı karşıyayız. Dolayısıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun revize edilerek bu pandemiye uyarlanması gerekiyor.”

Aydın, aşı konundaki özgürlük tartışmalarına ilişkin; “Aşıya zorlamak, PCR testi zorunluluğunun mutlak gerekli olduğunu hem sağlık hem hukuk yönünden doğru bir adım olduğunu düşünüyorum. Salgın hastalık bireysel bir hastalık değildir. Bireysel risk alamazsınız böyle bir hakkını yok.” dedi.

“Toplumun, sektörlerin ve ekonominin daha fazla zarar görmemesi adına devletin hukuki yolları deneyerek bu mücadeleyi kanuni bir zemine çekmesi gerektiğini düşünüyorum.” diyen Faruk Aydın, dünyada aşıya zorlama yönünde alınan kararları doğru ve yerinde bulduğunu vurguladı.  

“BU NASIL BİR HAKTIR?”

11 Eylül’de aşı karşıtlarının İstanbul’da yapacaklarını duyurdukları eyleme de tepki gösteren Prof. Dr. Faruk Aydın, bu toplantıya izin verilmemesi gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Pandemiyi yok sayan aşıya karşı çıkan PCR testi yaptırmak istemeyenlere miting hakkı nasıl bir haktır, bilmiyorum… Bile bile lades dediğimiz durumla karşı karşıyayız. Bu insanların buna hakkı olmadığını düşünüyorum. PCR testi yaptırmayarak risk oluşturuyor. Özgürlük değil, bence bir kanunsuzluk, eğitimsizlik, ülkeye karşı sorumlu olmamak var. Böyle özgürlük olmaz.”

YERLİ AŞI YOLDA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı TURCOVAC’ın kullanımıyla ilgili ekim ayına işaret etti. Prof. Dr. Faruk Aydın, Türkiye’nin aşı altyapısının gelişmesinden gurur duyduğunun altını çizerek, yerli aşıyı bekleyen insanların aşılanması bakımında da olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Aşıya ulaşamayan fakir ülkelere de maliyetine kâr amacı gütmeden yerli aşının verilmesi gerektiğini aktaran Aydın, son olarak vatandaşlara “uzmanlara kulak verin” çağrısı yaptı:

“Pandemi ile mücadelede lütfen uzmanlık alanında profesyonel olan insanları dinleyelim. Aşının ciddi bir yan etkisi yok, yan etkileri çok düşük. Maske, mesafe ve hijyen kuralına tüm toplumun tamamen uyum göstermesi gerekiyor.”