Son günlerde bazı uluslararası örgütlerin yöneticileriyle araştırma kuruluşlarının uzmanları, Çin’in yoksullukla mücadele alanında kaydettiği başarıdan övgüyle söz etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Fabrizio Hochschild, Çin’in, halkının yaşamını iyileştirmede gözle görülür başarılar kaydettiğini, ayrıca bu konudaki deneyimlerini dünyanın diğer ülkeleriyle paylaşıp, BM ile sıkı iş birliği kurduğunu ve Güney-Güney iş birliğini güçlendirdiğini belirtti. Hochschild, Çin’in gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına da destek sağladığının altını çizdi.

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Asya-Pasifik Şubesi Başkanı Nigel Brett, yoksullukla mücadelede kaydettiği başarılar nedeniyle Çin’i tebrik etti.

“Bu kadar uzun vadede etki yaratabilecek bir çalışmayı bu kadar büyük bir hızla tamamlamayı sadece Çin başarabildi.” diye konuşan Brett, Çin’in yoksullukla mücadele konusundaki deneyimlerinin önemine dikkat çekti.

Brett, “Çin’den önemli bir şey öğrendik: Yoksulluğu ortadan kaldırmak bir ütopya değil, gerçekleştirilebilecek bir hedef. Özellikle çağımızda gerçekleşme ihtimali yüksek. Üstelik Çin bu konuda deneyim paylaşımına da hazır. ” ifadelerini kullandı.

Çin-ABD Araştırma Enstitüsü’nden uzman Gup da basına verdiği demeçte, “Çin’de büyük bir kitle yoksulluktan kurtuldu. Daha da önemlisi Çin bu yöndeki adımlarını durdurmadı. Kaydettiği ilerleme zemininde daha da büyük bir refaha doğru ilerliyor. ” değerlendirmesinde bulundu.