2021 Çin Denizcilik Günü formu bugün Çin’in Yunnan eyaletinin Kunming kentinde çevrim içi olarak yapıldı.

Çin Ulaştırma Bakan Yardımcısı Zhao Chongjiu forumda yaptığı açıklamada, Çin’in zorlukların üstesinden gelip uluslararası lojistik tedarik zincirinin istikrarı ve sorunsuz akışını sağlayarak dışa açılma ve işbirliğinde “ana güç” rolü oynamaya devam edeceğini kaydetti.

Zhao, küresel denizcilik kaynaklarının biriktirilmesi ve ilgili faktörlerin tahsisi yeteneklerini artırarak denizcilik endüstrisinin güçlü bir sosyalist modernleşme ülkesi inşasına hizmet etmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Çin’in dünyada etki sağlayan bir deniz taşımacılık ülkesi haline geldiğine dikkat çeken Bakan Zhao, liman boyutu bakımından Çin’in dünyanın birincisi olduğunu, 2020 yılında küresel liman kargo hacmi ve konteyner hacmi sıralamasında ilk 10’da yer alan limanlar arasında Çin limanları sayısının ayrı ayrı 8 ve 7’yi bulduğunu söyledi.

Denizcilik endüstrisinin iç ve dış ekonomik döngülere hizmet eden ve ekonomik küreselleşmeyi teşvik eden önemli bir köprü ve bağlantı olduğuna değinen Zhao, salgının denizcilik endüstrisinin gelişimine getirdiği zorluklar karşısında Çin’in uluslararası lojistik tedarik zincirinin güvenliğini, istikrarını ve sorunsuz akışını sağlayacağını vurguladı.

Çin’in uluslararası deniz taşımacılık yönetişimine aktif olarak katılarak deniz taşımacılık politikaları, kuralları ve standartlarının “yumuşak bağlantısını” teşvik edeceğine işaret eden Zhao, deniz taşımacılıkta altyapı tesislerinde bağlantı şebekesinin kurulduğu, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı pazar iş birliği gerçekleştirildiği ve ilgili tecrübelerin paylaşıldığı, dışa açılma ve iş birliği içindeki bir ortam yaratacaklarını dile getirdi.

Salgının sona ermesinden sonra, iklim değişikliğiyle mücadele çağın ana teması, aynı zamanda küresel deniz taşımacılığı endüstrisinde sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinin anahtarı haline geldi.

Tüm paydaşları işbirliğini güçlendirmeye çağıran Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim, “IMO, düşük karbonlu ve sıfır karbonlu deniz yakıtlarının araştırılması ve geliştirilmesini hızlandırmak için tüm taraflarla birlikte çalışacak. IMO, denizcilik endüstrisinin karbondan arındırma sürecinde hiçbir ülkenin geride kalmamasını sağlayacak.” dedi.