China Daily / Tian Feilong

Geleceği planlamadan önce tarihten öğrenmek Çin’in dünyadaki en uzun sürekli tarihe sahip olan ülke olduğunu ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana ülkeyi neden başarılı olarak yönettiğini açıklıyor.

Bu yıl ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü. Ancak dünya halen kendi kalkınma rotasını izleyen ÇKP liderliğindeki Çin’in nasıl yoksulluk ve zayıflıktan dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve büyük bir ülke haline geldiğini -ve ÇKP liderliğinin nasıl sağlamlaştığını- anlamaya çalışıyor.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping Parti’nin kuruluşunun yüzüncü yılını kutlayan 1 Temmuz’daki konuşmasında Parti’nin kuruluşundan bu yana kazanımlarını ve kayıplarını değerlendirdi. 8-11 Kasım’da toplanan ÇKP 19. Merkez Komitesi 6. Genel Kurul toplantısı sadece Parti’nin başarıları üzerinde odaklanmadı, aynı zamanda geçen yüzyıldaki bütün deneyimi üzerine odaklandı. Ve bu tarihsel başarılar arasında “Bir Ülke, İki Sistem” politikası Çin basiretinin Marksizm ile bütünleştirilmesini temsil ediyor. Parti bu politikaya barışçı yeniden birleşme ve ulusal yenilenmeyi gerçekleştirmeyi desteklemek için devam edecek.

HONG KONG İLE MAKAO’NUN UZUN DÖNEMLİ BİR İSTİKRARI TAIWAN ÖRNEK OLUŞTURUYOR

  1. Genel Kurul toplantısı kararında belirtildiği üzere, “merkezi otoriteler Hong Kong ve Makao’nun ülkenin genel kalkınmasıyla bütünleşmesinin yanı sıra Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nin yüksek kaliteli gelişmesini tümüyle destekledi” ve Hong Kong ve Makao’da yasaya dayanan yönetişimin geliştirilmesi ve ‘Bir Ülke, İki Sistem’ politikasının düzenli ve sürekli başarısı için sağlam bir temel attı.”

“Bir Ülke, İki Sistem” farklı yönetişim biçimleri ve farklı yaşam tarzlarını benimseyen antik Çin devlet yönetimi ustalığı ile uyum içindedir. Bu pratik 20. yüzyılda barışçı ulusal yeniden birleşmenin planlarını sağladı. Hong Kong ve Makao gibi Taiwan da “Bir Ülke, İki Sistem” çerçevesinde ana vatanla yeniden birleşecektir. “Bir Ülke, İki Sistem” politikası ayrıca Parti’nin kuruluş ve yönetim ilkelerine de uygundur. Bu politika ÇKP’nin barışçı yeniden birleşme ve uluslararası toplumda bazılarının öne sürdüğü ideolojik sorunlarla ilgilenmekte bir denge kurmakta büyük bir başarıdır. Sonunda Taiwan sorununu çözmeyi amaçlayan “Bir Ülke, İki Sistem” politikası ilk olarak Hong Kong ve ardından Makao’da uygulandı.

Ancak “Bir Ülke”, “İki Sistem”in ön koşuludur. Hong Kong ve Makao özel idari bölgeler olarak yüksek derecede özerkliğe sahipken, ilk olarak ulusal çıkarlara hizmet etmek zorundadır. Ama, 6. Genel Kurul kararının belirttiği gibi, “hem ülke içinde hem de dışındaki çeşitli karmaşık etkenler nedeniyle, Hong Kong’u istikrarsızlaştırmak isteyen Çin karşıtı eylemler bir süre için kontrolden çıktı ve Hong Kong için ciddi tehditler yarattı.” Dolayısıyla ÇKP Merkez Komitesi merkezi hükümetin anayasaya ve Hong Kong Temel Yasası’na uygun olarak özel bölgeler üzerinde genel hakimiyet uygulamasına ve anayasa ile Temel Yasa’yı uygulamak için ilgili sistem ve mekanizmaları iyileştirmeye karar verdi. Buna uygun olarak Hong Kong’da ulusal güvenliği korumak için bir Ulusal Güvenlik Yasası uygulamaya konuldu ve yurtseverlerin Hong Kong’u yönetmesini sağlamak için seçim sistemi düzeltildi.

YÜKSEK DÜZEYLİ MODERNLEŞME

 

Merkezi hükümetler özel bölgelerin şiddet ile kargaşayı sona erdirmek ve düzeni sağlamak için gösterdiği yasaya dayalı çabalarını sağlam biçimde destekledi ve Hong Kong baş idarecisi ile hükümetinin yasaya dayanan yönetişimi uygulamak, yabancı unsurların Hong Kong’un işlerine karışmasını durdurmak ve özel bölgelerde ayrılıkçılık, isyan, sızma ve sabotajları yasaya göre cezalandırmak için önlemler almasını kararlı biçimde destekledi.

Hong Kong boşlukların kapatılması ile birlikte daha güvenli, daha dost bir küresel kent ve Büyük Körfez Bölgesi’nin kalkınmasına daha uygun hale geldi. Büyük Körfez Bölgesi’nin kalkınmasına yardım etmek için, Shenzhen-Hong Kong iş birliğini derinleştirmek için Qianhai projesi ve Guangdong eyaleti ile Makao Özel Bölgesi arasındaki ilişkileri artırmak için Hengqin projesi eylül ayında başlatıldı. Hong Kong hükümeti 2021 politika açıklamasında, “Kuzey Metropolis Planı”nı önerdi. Bu plan ilk kez olarak Hong Kong’un geleceğini sınırları ötesinde planlıyor ve özel bölgeleri Çin ana karası ile daha fazla bütünleştirmeyi kararlaştırdı.

“Bir Ülke, İki Sistem” çerçevesinde Hong Kong ile Makao’nun uzun dönemli bir istikrar ve refah yaşayarak, Taiwan için örnek oluşturması bekleniyor. Parti bu yüzyılın ortasında ikinci yüzyıllık hedefine ulaşmak için çalışırken, “Bir Ülke, İki Sistem” ulusal yenilenme için asli öneme sahip olan ulusal yeniden bütünleşmeyi ve yüksek düzeyli modernleşmeyi desteklemekte en büyük rolü oynayacak.