Çin’de kreşten üniversiteye kadar tüm öğrenciler 1 Eylül’de okula başladı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Parti Okulu’nun genç kadrolara yönelik eğitiminde 2021 yılı güz dönemi dün düzenlenen törenle başladı.

Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, törende yaptığı konuşmada, genç kadroların partinin ve devletin savunduğu davaları geliştiren dinamik bir güç olduğunu vurguladı. Genç kadroların ülkülerini kararlılıkla takip ederek, partiye ve halka her şeyden daha fazla önem vermesi gerektiğine işaret eden Xi, parti ve halka yararlı olan her şeyin cesaret ve kararlılıkla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Xi, konuşmasında genç kadroların kendi meslekleriyle ilgili yeni bilgileri ve teknikleri en iyi şekilde öğrenmeleri gerektiğine de dikkat çekti.

Xi Jinping’in liderliğindeki ÇKP Merkez Komitesi, parti ve halkın savunduğu davaları sürdürmek amacıyla gençlerin yetiştirilmesine büyük önem veriyor. Genel Sekreter Xi, geçmişte de bu konuda çok sayıda konuşma yaptı.

4 Mayıs 2013’te Xi Jinping, farklı çevrelerden seçkin gençlerle bir araya geldi. Xi, gençlere şu ifadelerle seslendi: “Tarih ve olgular, genç nesillerin bir ülküye sahip olmaları ve sorumluluklarını üstlenmeleri hâlinde devletimizin bir geleceğe sahip olacağını, ulusumuzun ümidinin olacağını ve kalkınma hedeflerimizin gerçekleşmesine kesintisiz güç sağlanacağını gösteriyor.”

Xi Jinping, 26 Nisan 2016’da bilim insanları, örnek işçiler ve gençlerin temsilcilerinin katıldığı seminerde, gençlerin Çin ulusunun büyük yeniden canlanış rüyasının hayata geçirilmesi için sürekli çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Genel Sekreter Xi, 18 Ekim 2017’de ÇKP 19. Ulusal Kongresi’nde şunları söyledi: “Çin Rüyası’nın dünü, bugünü ve geleceği var. Çin Rüyası, bize ait ve tabii ki gençlere ait. Çin ulusunun büyük yeniden canlanışı rüyası gençlerin nesiller boyunca canlarını dişlerine takarak çalışmalarıyla gerçekleştirilecek.”

Xi, 30 Nisan 2019’da katıldığı bir konferansta da gençlerin toplumsal güçler arasındaki en aktif ve en dinamik güç olduğunu vurgulayarak, devletin ve ulusun ümidinin gençlikte olduğunu belirtti.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, 19 Nisan’da Tsinghua Üniversitesine yaptığı ziyarette de gençlerin yeniliklere öncülük etme cesareti göstermelerini, zekâlarıyla ülkeye katkı sağlamalarını ve yenilik yaratma çabasıyla topluma hizmet etmelerini umduğunu kaydetti.