CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shanghai kentinde, 05-10 Kasım 2021 tarihleri arasında 4’üncü kez düzenlenecek olan Çin Uluslararası İthalat Fuarı 2021 (CIIE) kapılarını açtı.

Fuarda pandemiye rağmen 124 ülke ve bölgeden bin 500′ ün üzerinde katılımcının yer alıyor. Hizmet sektörü, otomobil, akıllı endüstri ve bilgi teknolojileri, tüketici ürünleri, medikal ekipmanlar ve sağlık ürünleri, gıda ve tarımsal ürünlerin yer aldığı fuara ilgi bu yılda oldukça yoğun.

Fuar açılışında konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bütün taraflara küreselleşme trendine uyarak, ülkelerin dışa açılmasını destekleme çağrısında bulundu.

DIŞA AÇILIM VURGUSU

Çin’in dışa açılmayı genişletme sözünü tuttuğunu vurgulayan Xi, geçen yılki fuarda açıkladığı bir dizi önlemin temel olarak hayata geçirildiğini, Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda sınır ötesi hizmet ticaretine ilişkin negatif listenin çıkartılmasıyla yabancı sermayenin piyasaya giriş izninin sürekli genişletildiğini ve Çin’deki iş ortamının sürekli iyileştiğini söyledi.

Çin-Avrupa Birliği (AB) Yatırım Anlaşması’na dair müzakerelerin tamamlandığını anımsatan Xi, Çin’in Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının onaylanmasına da öncülük ettiğini dile getirdi.

Dışa açılmanın çağdaş Çin’in ayırt edici bir özelliği olduğuna vurgu yapan Xi, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılmasından bu yana geçen 20 yıl içinde reformları derinleştirdiğini, kapsamlı olarak dışa açıldığını, fırsatları yakalayarak sınamalarla yüzleştiğini ve sorumluluklarını üstlenerek dünyaya fayda sağladığını belirtti.

Xi, “Çin son 20 yılda, DTÖ taahhütlerini kapsamlı bir şekilde yerine getirdi. Çin’in genel tarife seviyesi yüzde 15,3’ten yüzde 7,4’e düştü. Son 20 yılda, Çin’in mal ticareti dünyada altıncı sıradan birinci sıraya yükseldi. Hizmet ticareti dünyada 11. sıradan ikinci sıraya yükseldi. Çin’in yabancı sermaye kullanımı, gelişen ülkeler arasında istikrarlı şekilde birinci sırada yer almaya devam ediyor. Çin’in doğrudan dışa yatırımı da dünyada 26. sıradan birinci sıraya yükseldi.” açıklamasında bulundu.

GENİŞ BİR PAZAR

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve dünyanın en büyük ikinci ithalatçısı konumunda olan Çin Halk Cumhuriyeti, tüketimin artmaya devam ettiği yeni süreç yaşıyor. Bu durum tüketim ve ithalatın büyümesi için büyük bir potansiyele işaret ediyor. Önümüzdeki beş yıl içinde Çin, değeri 10 trilyon dolardan fazla olan ürün ve hizmetleri ithal etmeyi planlıyor. Böyle büyük bir fırsat dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin devasa Çin pazarına girmeleri için tarihi bir fırsat oluşturmuş durumda.

Çin’in her sene yaklaşık 2,5 trilyon ABD doları tutarında mal ve hizmet ithal ettiğini hatırlatan Xi konuşmasında şunları kaydetti:

“Çin piyasası çok büyük. Çin, ithalatı genişletmeye daha büyük önem vererek, ticaretin dengeli şekilde gelişmesini hızlandıracak; ithalatı ilerletmek için pilot bölgeleri artıracak; sınır ötesi e-ticaret alanındaki perakende ithal malların listesini iyileştirecek; uluslararası tüketim merkezi seviyesindeki kentlerin inşasını hızlandıracak; modern lojistik sistemi oluşturarak, sınır ötesi lojistik kabiliyetini yükseltecek.”

Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile artan iş birlikleri ve ortak kalkınma çabaları gelişmekte olan ülke ihracatçısı için büyük olanaklar tanıyor. Orta koridor üzerinde yer alan ülkelerin Çin ile olan ithalat-ihracat makaslarının gittikçe kapanması iki tarafında kazan-kazan ilkesinde ilerleyişini somutlaştırıyor.

GÖSTERGELER YUKARI YÖNLÜ

Üçüncü CIIE’de, ikinci CIIE’ye göre yüzde 2,1 artışla 72,62 milyar dolarlık amaçlanan iş sözleşmeleri imzalandı. Pandemi, büyümenin bir önceki yıla göre yavaşlamasına neden oldu ve yüzde 23 gibi yüksek bir büyüme oranı kaydetti. Global Times gazetesine demeç veren Çin Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İş Birliği Akademisi direktörü Zhang Jianping, bu yılki imza hacminin 2020’de kaydedilen yüzde 2,1’lik artıştan çok daha yüksek olacağını söyledi.

Zhang, “Çin ekonomisi geçen yıl Covid-19 yaralarını kapatmayı başardı. Ülkenin dış ticareti bu yılın ağustos ayından itibaren 15 ay boyunca art arda pozitif büyüme kaydettiği için bu yıl daha fazla anlaşma imzalanması bekleniyor.” dedi.

Ekim ayı ortasındaki gümrük verileri, Çin’in dış ticaretinin ilk üç çeyrekte yıllık yüzde 32,8 artarak 4,3 trilyon dolara ulaştığını gösterdi. İhracat yüzde 33, ithalat ise yüzde 32,6 arttı.

JAPONYA EN GENİŞ KATILIMCIYA SAHİP ÜLKE OLDU

Fuarda Japonya toplam 289 şirket ile en fazla sayıda katılım gösteren ülke oldu. Çin ile başlayan ticari rekabeti diplomatik alana taşıyan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise, fuara 185 şirket gönderdi.

Avrupa ihracatının devi Almanya, 167 katılımcıyı sahaya çıkardı. Rusya, 42 firma gönderdi. Son zamanlarda ülkede artan siyasi krizler ile ön plana çıkan Afganistan, 45 ton çam fıstığı ihracat kargosunun yanı sıra üç şirket ile fuarda yer aldı.

TÜRKİYE GIDA PAZARIYLA ÇIKARMA YAPTI

Bu yıl Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile fuara katılım sağlayan 8 firma, birliğinde yer aldığı 9 stantta Çinli iş insanları ile buluşuyor.

Hizmet ve elektronik eşya gibi bölümlerin yer aldığı Türkiye standında gıda ürünleri ön plana çıkıyor.