Çin ve Kore Cumhuriyeti gibi ilgili tarafların yoğun çağrıları üzerine Japonya’daki nükleer atık su konusunu araştırmak için bir çalışma ekibi kurmakta olan Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (UAEA) ekibe Çinli uzmanları da davet ettiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü, söz konusu ekibin çalışmalarına tam destek sağlayacaklarına işaret ederek, UAEA’nin ilgili tüm tarafların önerilerini yeterince dikkate alıp ekibin görevini en iyi şekilde yerine getirmesini garanti etmesini umduklarını vurguladı.

Nükleer atık su sorununun sadece Japonya’yı ilgilendirmediğine dikkat çeken Wang Wenbin, Japonya’ya UAEA ile iş birliği yaparak inceleme ekibinin araştırma ve denetim çalışmalarını sorunsuz yürütmesini teminat altına alma çağrısında bulunduklarını aktardı.

Çinli sözcü, Japonya’nın başta komşu ülkeler olmak üzere ilgili tüm taraflar ve uluslararası örgütlerle görüş birliğine varmadan nükleer atık suları denize boşaltmaması gerektiğini söyledi.