Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi’nin önemine değinen İsmet Özçelik, “SİÖ’nün kuruluşunun 20. yılını kutluyor ve dünyada etkisi giderek artıyor. Bu durum Afganistan’da net bir şekilde ortaya çıktı. Asya ülkeleri Afganistan’da kaos değil istikrar istiyor. SİÖ tarafından yayınlanan deklarasyonda bu net şekilde ortaya konuldu. Kapsayıcı bir hükümetin oluşmasının önemine vurgu yapıldı. Deklarasyonun Afganistan yönetiminin önümüzdeki günlerde daha da güçlenmesini sağlayacak ve istikrar kavuşması konusunda önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. İran’ın da SİÖ’ye katılması bambaşka bir şey. Asya’daki bu gelişme bütün dünyayı da etkileyecek. İran’ın yeni cumhurbaşkanı olan İbrahim Reisi’nin açıklamaları da zaten bu çerçevede. Reisi ‘Dünyada dengeler değişiyor, yepyeni bir döneme giriliyor’ dedi ki, bu son derece önemli bir tespit. Öte yandan uzmanlar Türkiye’nin SİÖ’ye üye olmasının kendi geleceği açısından son derce önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçen aylarda SİÖ’ye girme vurgusu yapmıştı. Türkiye’nin de yönünü SİÖ’ye çevirmesi dikkat çekici bir gelişme olur.” diye konuştu.

“ABD’NİN ESAS TEHDİT ETTİĞİ GÜCÜN TÜRKİYE OLDUĞU ÇOK NET”

Türkiye’ye 40 km uzaklıktaki Dedeağaç’ta askeri üs yapan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Çanakkale Boğazı’nı çevreleyen adaları Yunanistan’dan istemesini değerlendiren Özçelik, “Bu kritik bir olay. ABD, Yunanistan’da çok sayıda üs kurdu. Bunlardan biri de Dedeğaç’ta kuruldu. ABD’nin Yunanistan’da yığınak yapmaya başlamasının tarihine baktığımızda karşımıza ilginç bir manzara çıkıyor. Türkiye’nin Asya’ya yönelmesi, Rusya ve Çin ile ilişkilerini geliştirmesi. Ardından Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması yapılması ve Mısır ile yeniden ilişkiye geçilmesi. Bütün bu gelişmelerin hemen ertesinde ABD’nin Yunanistan’a yığınak yapması dikkat çekmişti. Esas tehdit ettiği gücün Türkiye olduğu çok net. Daha önce ABD, Yunanistan’dan Türkiye’ye namlu gösteriyor, demiştik. Şimdi bu adaları da alırsa namluyu, silahları biraz daha yaklaştırmış olacak. Türkiye de bu gelişmelere doğal olarak tepki gösteriyor ve yasal haklarını kullanıyor.” dedi.

AUKUS, NATO’DA ÇATLAĞA NEDEN OLDU

Gazeteci İsmet Özçelik, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında kurulan AUKUS Paktı için de şunları söyledi:

“ABD neden böyle bir şeye ihtiyaç duydu? Biden, Macron’a söz de vermişti. Fakat Fransız istihbaratını bile atlatıp bu anlaşmayı imzaladılar. ABD bütün stratejisini Çin’i kuşatmaya ve Çin’i engellemeye yönelik yapıyor. Zaten anlaşma sonrası yapılan açıklamada Çin’in giderek büyüyen bir askeri varlığı bulunan Hint-Pasifik bölgesinde çıkarlarını korumak istediklerini belirttiler. Burada Fransa’nın tavrı çok dikkat çekici. NATO’nun önemli ülkelerinden Fransa ciddi bir tartışma yarattı. Bu gelişmenin NATO’da büyük sorun oluşturacağını ve NATO’nun fena halde zayıflayacağını söyledi. Bu anlaşmanın Çin’i sıkıştırma konusu var. Fakat bu çok etkili gözükmüyor. Çin ekonomisine baktığımızda da öyle. Çin ile dost olan ve birlikte hareket eden ülkeler de her geçen gün artıyor. Güçler dengesi çok hızlı bir şekilde Asya’ya doğru kayıyor. Bunu artık herkes söylüyor. Onun için ABD, İngiltere ve Avustralya’nın birlikte yaptıkları bu anlaşma ne kadar etkili olur bilemiyoruz ama etkisi konusunda şimdiden görülen bir şey var. O da NATO içinde ciddi bir çatlağın gündeme gelmiş olması.”