Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Pentagon’un “Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığı” açıklamasını değerlendirdi.

Pentagon’un dün yaptığı açıklamayla Türkiye’nin resmen F-35 programında çıkarıldığını duyurduğunu belirten Mehmet Ali Güller, açıklamayla birlikte Türkiye açısında F-35 konusunun kapanmış olduğunu kaydetti.

Kararın çeşitli kesimlerde bir hayal kırıklığına yol açtığını ifade eden Güller’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’nin programdan çıkarılmasından oldukça memnunum. Buna ilişkin ‘Türkiye neden F-35 almamalı?’ konusunda pek çok yazı yazdım. Neden Türkiye’nin F-35 programında olmaması gerektiği hem F-35’in çalışma prensiplerine dair ortaya çıkmış çeşitli raporlara dayanarak hem de Türkiye’nin ulusal savunma perspektifi bağlamında çeşitli yanıtlar aramaya çalıştım.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye S-400 aldığı için F-35 programından çıkarması aslında tersinden bir iyilik, bir cezalandırma değil. Hatta bu büyük bir fırsat. Türkiye başından beri F-35 programına dönmek yerine enerjisini F-35 için bugüne kadar yatırdığı parayı kurtarmaya ayırmalıydı. Türkiye’nin F-35 konusunda tek kaybı F-35’in bazı parçalarının Türkiye’de üretilmesi konusundadır. Onun dışında kıyaslanmayacak değerde kazançlar vardır, Türkiye’nin bu programda olmamasıyla ilgili.

F-35’LERDE 871 KUSUR TESPİT EDİLDİ

Bu yılın başında bir Pentagon ofisinin F-35’lerle ilgili yaptığı bir araştırma vardı. Pentagon test ve değerlendirme ofisi F-35’lerde tam 871 kusur tespit etti. Kasım 2019’daki testlerde kusur sayısı 873’dü. Programın test birimi direktörü hataların çoğunun Nisan 2018’de tespit edildiğini ve o dönemde 941 kusurun olduğunu belirtti. Bu şu demek; iki buçuk yılda F-35’in 941 kusurundan sadece 70’i düzeltişmiş. Son bir yılda da sadece ikisi giderilebilmiş ve hâlâ 871 kusuru var.

Geçen ay bir F-35 gece görevi sırasında kendi kendini vurmuştu. F-35’ten ateşlenen bir mermi namludan çıktıktan sonra infilak etmiş ve uçağın gövdesine A sınıf bir hasar bırakmıştı. Forbes, Amerikan hava kuvvetlerinin F-35’lerin başarısız olduğunu kabul ettiğini belirtti. Dergiye konuşan uzmanların aslında başka bir savaş uçağına ihtiyaç duyulduğunu söylediği bilgisi var. Bu da 26 Şubat 2021 tarihli Forbes’un haberiydi.

398 MİLYAR DOLARLIK MALİYET

ABD sayıştayının değerlendirmesi var. Pentagon’un F-35’leri 6 ayda bir yenileme projesinin 2 milyar dolar ek maliyet getirdiği belirtiliyor. Raporda yaklaşık 20 yıldır süren ve şimdiye kadar 398 milyar dolara mal olan programa ilişkin çok ciddi eleştiriler getiriliyor.

Trump’ın son Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, ‘F-35’ler için beş para etmez.’ demişti. Eski İngiltere Genelkurmay Başkanı General Lord Richard Dannatt da F-35 uçaklarının İngiliz ordusunu iflasa sürüklediği uyarısında bulunmuş ve ‘ülkesinin 138 adet F-35 satın alma planının 48’e kadar düşeceğini’ kaydetmişti.

S-400’LER TARAFINDAN TESPİT EDİLEBİLİYOR

ABD’nin The National Interest dergisinde yer alan bir haberde ‘hayalet uçak’ olarak adlandırılan F-35’lerin Rusya’nın hava savunma sistemi S-400’ler tarafından tespit edilebildiği açıklanmıştı. Bu teknik ve ekonomik tablo gösteriyor ki, Türkiye’nin programdan çıkarılması büyük bir şans.

Türk Hava Kuvvetleri zaten oranı çok yüksek bir şekilde ABD’ye bağımlı, F-35’le birlikte tamamen ABD’ye bağımlılığa dönüşecekti. Bunun ne kadar sorunlu olduğu en iyi bilen Türk Deniz Kuvvetleri, milli gemi projesi MİLGEM ile kendi gemisini yapıyor, üstelik dışarıya da gemi satar hale geldi.

Terörle mücadele nedeniyle Almanya, Türkiye’ye sattığı Leopard tanklarının kullanılmasını istememişti. Böylesi durumlar için alternatiflerinizin olması gerekli. Bu bakımdan envanterin çeşitlendirilmesi önemli. Uzun vadede yerli üretime geçilmesi için envanter çeşitlendirme içinde alternatif yaptığınız alımlar teknoloji transferine, ortak üretim şartlarına zorlanmalıdır. Türkiye bu şartlarla bir silah alımı yapmaya çalışmalıdır.”