Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin doğal gaz talebinin bu yıl 60 milyar metreküp civarında çok yüksek bir seviyede olacağını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Gastech Konferansı’nda Türkiye’nin doğal gaz talebinin bu yıl çok yüksek olacağını, Gazprom ve diğer likit doğal gaz şirketleriyle yeni kontratların görüşüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin doğal gaz talebinin bu yıl 60 milyar metreküp civarında olacağını belirten Bayraktar, yükselen doğal gaz fiyatlarının zorlayıcı olacağını belirtti.

Gazprom’dan yapılan açıklamada bu yılın başından itibaren Türkiye’ye yapılan doğal gaz ihracatının 20,3 milyar metreküpe ulaştığı bildirilmişti. Şirket Türkiye’ye söz konusu dönem için rekor oranda doğal gaz tedarik ettiğini bildirdi Gazprom Türkiye’ye 2020’de aynı dönemde 8 milyar metreküp tedarik etmişti.

TÜRKİYE’DE DOĞAL GAZ FİYATLARI 2021 ZİRVESİNDE

Küresel düzeyde doğal gaz fiyatlarında devam eden yukarı yönlü ivme Türkiye’deki spot doğal gaz fiyatlarına da yansımış, spot doğal gaz piyasası referans fiyatında yılın rekoru 14 Eylül’den bu yana yükselmeye devam ediyor.

Spot doğal gaz piyasasında 1000 metreküp gazın referans fiyatı 14 Eylül tarihinde 2 bin 275 lira 26 kuruşla yılın rekorunu kırdıktan sonra kademeli olarak yükselmeye deva mederek rekor tazeledi. Spot doğal gaz fiyatları 20 Eylül’de 1000 metreküp başına 2 bin 429 liraya kadar ulaştı.

Kaynak: Bloomberght