CRI Türk Haber Merkezi

Dünyanın en büyük e-ticaret markalarından biri haline gelen Çin merkezli Alibaba, 2018 yılında yatırım yaparak ortak olduğu Trendyol için 350 milyon dolarlık daha yatırım yapma kararı aldı. Böylece Alibaba’nın Trendyol’daki payı yüzde 86,5’e yükseldi.

Trendyol’un Türkiye’de yaptığı resmi bildirimine göre, şirketin sermaye artışı için 350 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirilecek.

Trendyol, Alibaba’dan 2018’de aldığı yatırım sonrası hızlı bir büyüme göstermiş ve piyasa değerini 1 milyar doların üzerine çıkarmıştı. Türkiye’deki e-ticaret devleri arasına giren firma Gemius araştırmasına göre, şirket 2020 yılında 50 milyona yakın kişiye erişmeyi başardı.

İSTİHDAM KATKISI

Politika Analiz Laboratuvarı (PAL) araştırmasına göre, şirket 2020 yılında 347 milyon satış gerçekleştirdi. Şirketin 2020 yılı cirosunun ise 4 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Trendyol’un üst yöneticisi Demet Mutlu yıl başında yaptığı açıklamada, 98 bin satıcı ve dolaylı istihdam ile birlikte Türkiye ekonomisine toplam 1,1 milyon kişilik ek istihdam katkısı yaptıklarını ifade etmişti. Mutlu ayrıca Trendyol’da satıcıların yüzde 25’ini kadınların oluşturduğunu belirtmişti.