Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimin bölge gündeminde ilk sırada yer aldığını belirten İsmet Özçelik, Karadeniz’deki askeri yığınakların da devam ettiğini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un son açıklamalarına dikkat çeken Özçelik’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Macron, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile birlikte hareket etmeye devam ediyor. Macron, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşta da Ermenistan’ın yanında yer almıştı. Macron, uluslararası toplumun Rusya’ya açık bir kırmızı çizgi çizmesi gerektiğini bildirdi. ABD’den Rusya’ya karşı daha sert olması gerektiğini söyledi. Macron neden böyle bir sert çıkış yaptı? Herkes bunu tartışıyor. Macron ülkesinde güç kaybediyor, ABD’nin desteğini alıp iktidarda kalmak için ABD politikalarını radikal bir biçimde savunuyor.

SURİYE’DE SEÇİMLER YAPILACAK

Suriye’de sorunlar 2011’den beri devam ediyor. Fırat’ın doğusunda bir durum var, batısında bir durum var. İdlib’de farklı bir durum var ancak bu durumun böyle devam etmesi mümkün değil. Suriye’nin toprak bütünlüğü için Şam yönetiminin ülkenin bütün sınırlarına hâkim olması gerekiyor. Onun dışında Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz etmek mümkün görünmüyor. 26 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Şu anda Esad aday, onun karşısına başka bir aday çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. Adaylar çıksa da Esad’ın karşısında bir güç olacağını kimse ihtimal vermiyor. ABD, seçimler serbest ve adil olmazsa, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından denetlenmezse seçim sonucunu tanımayacağını açıklamıştı.

Türkiye’de 3-4 milyona yakın Suriyeli bulunuyor, bunlar oy kullanabilecek mi? İddiaya göre, Suriye yönetimi Türkiye’de bulunan Suriyelilerin oy kullanabileceğini açıkladı. Ancak bunun olması için iki ülkenin görüşmesi gerekiyor. Bunun için Rusya’nın koordinatörlüğünde bir görüşme yapılacak. Eğer anlaşma sağlanırsa Türkiye’deki Suriyeliler oy kullanabilecek. Suriye ile Türkiye arasında doğrudan görüşme yapılmasına karşı çıkanlar da var. Rusya’nın koordinatörlüğünde böyle bir buluşmanın olması son derece önemli.

İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN IRAK’TA GÖRÜŞTÜ İDDİASI

İngiliz Financial Times gazetesi, İran ve Suudi Arabistanlı yetkililerin 9 Nisan’da Bağdat’ta bir araya geldiklerini yazdı. İran’ın nükleer görüşmelere yeniden başlaması ve Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’ı hedef alan saldırıları artırmasının iki ülke arasında doğrudan görüşmelerin zeminini hazırladığı ve ilk görüşmenin de olumlu geçtiği açıklanıyor. Görüşmeleri Irak Başbakanı Kazimi’nin hazırladığı haberleri var. Irak’taki Şii’lerin Suudi Arabistan ile arası iyi. Haber doğru mu bilemiyoruz. Tahran ve Riyad yönetiminden resmi açıklama yapılmadı. Böyle bir gelişme Orta Doğu’daki tansiyonu düşürme adına rol oynayabilir. Yakından izlemekte yarar var.”