Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Karadeniz’e göndermek istediği iki savaş gemisini son anda geri çekmesinin sürpriz bir karar olduğunu ifade eden İsmet Özçelik, iki savaş gemisinin Girit adası çevresinde olduğuna ilişkin bilgilerin geldiğini aktardı.

“ABD KARARINDAN NEDEN VAZGEÇTİ?”

ABD’nin iki savaş gemisini Karadeniz’e yeniden sokmak istemesi halinde Montrö gereği yeniden bildirimde bulunacağını belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD bu kararından neden vazgeçti? Şimdi herkes bunu tartışıyor. Bu kararın ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan telefon görüşmesinin ertesine rastlaması tabii dikkat çekti.

ABD’nin gemileri Karadeniz’e geçirmekten vazgeçmesinin iyi niyetli bir adım olabileceği söyleniyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’dan askerlerini geri çekmesini isterken Moskova’yı uyarmıştı. Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra bunların gerçekleşmesi bölgede tansiyon düşecek mi? konusunu gündeme getirdi.

Biden ile Putin arasındaki telefon görüşmesinde iki liderin üçüncü bir ülkede görüşmesi teklifi yapılmıştı. Biden bu teklifi yapmıştı. Bu teklife Rusya, ‘Yapılacak zirvenin ABD’nin Rusya’ya yönelik lütfu olarak gösterilmemeli.’ dedi.

Peskov, Rusya yakınında çok fazla ABD ve NATO askerinin bulunduğunu iki geminin önemli olmadığını vurguladı. ABD, Ukrayna’da yığınağını artırdı. Ukrayna’nın ciddi bir ordusu yoktu ve 200 bine yakın bir orduyu silahlandırdı. Peskov, bu nedenle ‘iki gemiyi abartmamak lazım’ anlamında ifadeler kullandı.

TÜRKİYE İLE RUSYA’NIN ARASINI BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR

Türkiye ile Rusya’nın arasına bozmak için ABD’nin özel bir çaba sarf ettiği görünüyor. Aydınlık gazetesinin gündeme getirdiği bir konu var. Suriye’de savaşan çok sayıda terör grubu var. İçinde El-Kaide artıkları var, Çeçenler var, Uygurlar var, Tatarlar var… Çok değişik milliyetten savaşçılar var. Bunların Ukrayna’ya taşınacağı ve orada Rusya’ya karşı savaştırılacağı bilgisi geldi. Bu konuda Moskova’nın da istihbarat aldığı ve incelemeyi sürdürdüğü öğrenildi. Burada Türkiye ile görüşmelerin yapıldığı bilgileri de geliyor. Bunlar orada dünyanın tepkisini çekecek eylemler yapacak ve bunların Türkiye tarafından oraya gönderildiği söylenecek. Rusya ile Türkiye’nin arasının açılması sağlanacak deniliyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’daki açıklamasında Türkiye’nin de içinde bulunduğu birtakım ülkeleri uyarmıştı. Lavrov’un bu tür bir istihbarata dayandığı şeklinde yorumlar yapıldı. Rusya, Montrö’nün tartışılmasından rahatsız gibi bu kışkırtma pohpohlanıyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Montrö’yü harfiyen uyguladığını belirtti. Bu açıklama Rusya’ya güvence olarak yorumlandı.

MISIR-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE KRİTİK ZİYARET

Çavuşoğlu, Mısır konusunda da önemli bilgiler verdi. Çavuşoğlu, Mısır’ın Türkiye’den bir heyeti davet ettiğini açıkladı. Çavuşoğlu, Mısır’a gidecek heyetin başında bir bakan yardımcısının bulunacağını söyledi. Türkiye, Mısır ile anlaşırsa bölgeye dışarıdan gelen ülkelerin söyleyecek sözü kalmaz. Doğu Akdeniz’de en fazla sınır olan ülkeler Türkiye, Mısır ve Libya. Libya ile zaten anlaşma var. Bunu engellemek için tabii ABD gibi uluslararası güçler boş durmaz ancak resmi görüşmelerin başlaması son derece önemli.”