Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Türkiye ziyareti, birçok yorumcuya göre tarihi önemde. Arap Baharı fırtınasının ardından Orta Doğu’da kamplaşmalar çözülürken iş birliği ve diyalog zemini kurma çabaları da artık yeni normalin bir parçası.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Ağustos’ta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan’ı makamında kabul etti. 31 Ağustos’ta ülkenin fiili lideri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan (MBZ) ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefon görüşmesi yaptı.

Bu görüşme örüntüsü içinde Türkiye’nin temasta bulunmadığı Suriye’nin merkezi önemde olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan zorlu ekonomik gerçeklerin de bölge devletlerini daha pragmatik davranmaya ittiği görüşü yaygın.

CRI Türk’te Dünya Postası programına konuk olan Prof. Dr. Hasan Ünal da bu Veliaht Prensin Türkiye ziyaretinde mutlaka bir ekonomik ayağın olacağını söyledi. Ünal, yine de esas odak noktasının dış politika başlıklarında olacağını ekledi.

“Suriye işine son vermemiz. Arap ülkeleriyle Filistin konusunda ortak bir noktaya gelmemiz” gerektiğini düşünen Ünal, Türkiye’nin Filistin sorununda Arap ülkelerine getirdiği eleştirilerin karşı tarafı “incittiğini” söyledi. Ünal, İsrail’le de ilişkileri bozan bu dış politika çizgisinin Filistinlileri de memnun etmediğini kanaatini paylaştı:

“Dengeye gelmesi lazım artık Türk dış politikasının. Bu vesileyle Türk dış politikasının arızalı alanlarında önemli adımlar atılır diye düşünüyorum.”

BAE’NİN SURİYE AJANDASI

BAE, 2018’de yılında Suriye’nin başkenti Şam’da büyükelçiliğini yeniden açtı. Ekim ayında BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile Beşar Esad telefonda görüştü. 9 Kasım’da BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed el Nahyan Şam’ı ziyaret etti. Şeyh Abdullah 11 Kasım’da da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la konuştu.

Bütün bu temas trafiğini değerlendiren Prof. Dr. Ünal, “10 yıllık soğuk savaş belki de sona eriyor.” dedi. “Belki de sözcüğünü ısrarla kullanmak istiyorum. Hakikaten Türkiye’nin bir anda ne yapacağı belli olmuyor bazen.” ifadeleriyle de çekince koyan Ünal, BAE Veliaht Presi Muhammed bin Zayed’in “Türkiye’den Suriye politikasında da bir değişiklik isteyeceği” öngörüsünde bulundu.

Türkiye’nin olası bölgesel çatışmalarda tarafsız kalması gerektiğine vurgu yapan Ünal, Türkiye peşin tavırlar almamalıdır. Ulusal çıkarları neyi gerektiriyorsa ona göre hareket etmelidir. “Türkiye eski politikalarına dönmeli.” dedi.

EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ KANALLARI

“Bu ülkelerle kavganın Türkiye’ye getirdiği hiçbir şey yok.” diyen Prof. Dr. Ünal, ekonomi temelli iş birliklerinde de Türkiye’nin aktif olması gerektiğini söyledi:

“Türkiye Orta Doğu’daki ve bölgeye dışarıdan gelen bütün ticari işlerin ekonomik yatırımların ya içinde ya yanında bulunmalı. Çin’den gelen Kuşak ve Projesi’nden tutun da bölgesel ekonomik ve ticari iş birliği projelerinin hepsinin içinde olması lazım. Türkiye böyle bir ülkeydi zaten.”