Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin ile yeni döviz takası anlaşması imzaladıklarını, böylece hâlihazırda Çin-Türkiye merkez bankaları arasındaki takas limitleri oranının 6 milyar doları bulduğunu açıkladı.

 

Reuters’in bugün bildirdiğine göre, Erdoğan bu haberi NATO toplantısı için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitmeye hazırlanırken duyurdu, ancak anlaşmanın kesin tarihiyle ilgili bilgi vermedi.

 

Erdoğan, Çin’in Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından biri olduğuna işaret ederek, “İki ülke arasında daha önce 2,4 milyar dolar tutarında takas anlaşması imzalandığını ve bu temelde 3,6 milyar dolar tutarında arttırma yapıldığını, böylece toplam oranının 6 milyar dolara yükseltildiğini” belirtti.

 

Erdoğan aynı zamanda, Türkiye’nin döviz rezervlerinin daraldığını iddia edenleri eleştirerek, söz konusu yeni anlaşmanın “iddiacıların oyunlarını bozduğunu” söyledi.

 

Türkiye’nin merkez bankası daha önce para birimi Lira’nın değer kaybetmesini önlemek amacıyla 2019-2020 yılları arasında yaklaşık 128 milyar dolarlık döviz rezervi satışa çıkardı, bu döviz rezervi tasarruflarının yüzde 75 düşmesine neden oldu ve yabancı çevrelerin Türkiye’nin uluslararası dış ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya kalmasından endişelenmesine yol açtı.