Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türk takımlarının Avrupa kupalarında oynadıkları maçlara değinen Behçet Üstün, “Geçen hafta Avrupa maçları nedeniyle Türkiye için önemli bir haftaydı. Maalesef UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde Sivasspor ve Trabzonspor sahalarında aynı skorla 2-1 yenildiler ve işi zora soktular. UEFA Avrupa Ligi’nde Galatasaray deplasmanda Randers ile 1-1 berabere kalarak tur için avantaj sağladı. Fenerbahçe de oldukça eksik çıktığı karşılaşmada genç Muhammed ile güldü. 1-0’lık galibiyetle turu deplasmana bıraktı. Alacağımız tüm puanlar çok değerli. Önümüzdeki yılarda Avrupa kupalarına katılacak takım sayımız azalmasın, daha üst sıralarda turnuvalara başlayabilelim.” dedi.

“FENERBAHÇE’DE ÇOK ENTERESAN BİR DEĞİŞİKLİK GÖRÜYORUZ”

Süper Lig’in ikinci haftasını değerlendiren Üstün, “Süper Lig ikinci haftasında, ama henüz takımları değerlendirmek için çok erken. Sadece Fenerbahçe’de çok enteresan bir değişiklik görüyoruz. Yıllardır altyapısından genç oyuncuların yer verme geleneği çok olmayan kulüp, Helsinki maçında, biraz da zorunluluktan bunu yaptı. Ancak orada gençlerin başarılı futbolu lige de yansıdı. Lig maçına da genç Muhammed ile başlandı. Sonlara doğru oyun 0-0 iken de Arda oyuna girdi. Bunlar hem Türk futbolu hem de Fenerbahçe açısından olumlu gelişmeler.” diye konuştu.

FENERBAHÇE, GALATASARAY VE TFF

Behçet Üstün, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile kulüpler arasında yaşanan yeni gelişmeler için de şunları söyledi:

“Gündeme bomba gibi düşen bir haber var. Fenerbahçe Spor Kulübü, TFF’ye 250 milyon liralık bir tazminat davası açtığını açıkladı. Peki, neden bomba gibi düştü? Bir tazminat davası açılacağı zaten konuşuluyordu, ancak zamanlaması enteresan oldu. Dedikodusu bile sızmadan haberin düşmesi şaşırttı. Zamanlamanın davanın zaman aşımına girmesine karşı bir önlem olduğu yorumları yapılıyor. Rakam konusunda çok ciddi tartışmalar var. Kulübün 3 Temmuz sürecinden bugüne uğradığı zararın çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Dava kabul edilir ve sürerse çok daha yukarılara doğru çıkma ihtimalinden de bahsediliyor. Hukukçular tarafından teknik nedenlerden dolayı 250 milyon TL belirtilmiş olduğu ifade diliyor.

Bir diğer savaş, diyelim artık. Galatasaray ve TFF arasında sürüyor. Oğulcan Çağlayan’ın transferi süreci ile başlayan gerilim, Marcao’nun aldığı ceza ile birlikte oldukça ciddi bir boyuta ulaştı. Galatasaray Başkanı Burak Elmas ‘Ortada Galatasaray’a karşı başlatılmış bir mücadele, Galatasaray’a diz çöktürme çabası var.’ dedi. Elmas, Tahkim Kurulu’ndaki kişiler hakkında da görevi kötüye kullanmaktan bir suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Ayrıca buna benzer bir suç duyurusunu da Disiplin Kurulu için yapacaklarını kaydetti. Elmas, ‘Galatasaray’a karşı içeride bir lobi var. Hatta bu bir bana sorarsanız suç örgütü. Suç örgütüyle ilgili de suç duyurusunda bulunacağız.’ ifadelerini kullandı. Bunlar çok ciddi suçlamalar.”

PRO LİSANS KONUSUNDA BÜYÜK PROBLEMLER ÇIKIYOR

Türk futbolunda Pro Lisans sorununun da var olduğuna dikkat çeken Üstün, “TFF Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı Ek2’ye göre Süper Lig’deki takımlarında zorunlu kadrolar şöyle: 1 UEFA Pro lisanslı teknik sorumlu, 2 UEFA A lisanslı Takım antrenörü ve diğer personel sayılıyor.  Ülkemizde ne yazık ki, bu konuda büyük sıkıntı yaşanıyor. Yeterli sayıda Pro Lisans sahibi teknik adam bulunmadığından kulüpler lisans ‘kiralama’ yoluna gidiyorlar. Burada da büyük problemler çıkıyor.

Şimdi, aynı talimatın 7. maddenin ikinci bendinde ‘Profesyonel takımları bulunan kulüpler, zorunlu kadrolardan herhangi birinin boşalması halinde, iki hafta içinde boşalan kadroyu tamamlamak zorundadırlar.’ deniliyor. Yani Pro Lisans sahibi olmayanla sadece 2 hafta sahaya çıkabiliyorsunuz. Ondan sonrası cezai müeyyidelere giriyor. Bu nedenle geçen haftalarda bir sıkıntı da yaşandı. Büyükşehir Belediye Erzurumspor bu maddeye istinaden Kasımpaşa Teknik Direktörü Şenol Can’ın kriteri karşılamadığından yola çıkarak bir başvuruda bulunmuştu. Kasımpaşa’nın küme düşürülmesini ve kendilerinin ligde kalmaları gerektiğine dair TFF’ye başvuruda bulundu. Bu talep kabul görmedi. Ciddi para cezaları ve men cezaları verildi.

Çok uzun vadelerde çok kısıtlı sayıda teknik adamla açılıyor bu kurslar. Dolayısıyla yeterli sayıda personel yetişmesi bu anlamda ya da lisans verilmesi pek mümkün olmuyor. Daha da kötüsü üst düzey takımlarda teknik direktörlük yapan kişiler bu rakamları belki verebilir ama belki yeteneği olan, bilgisi olan ancak kendisini daha üst düzeyde kanıtlayamamış ve bu lisansı almak isteyen kişilerin önünde de çok büyük bir engel var. Bu kursa girmenin maliyeti 100 bin TL. bu durmada sorunlar nasıl çözülecek?” dedi.

BERKE AKÇAM’DAN BÜYÜK BAŞARI

Behçet Üstün diğer branşlardaki gelişmelere de değinerek, şöyle konuştu:

“19 yaşındaki Berke Akçam, Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Dünya 20 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda 400 metre engellide şampiyon dünya şampiyonluğunu kazandı. Berke Akçam ile Dünya 20 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası tarihimizin ilk altın madalyasını da kazmış olduk. Tebrik ediyoruz genç sporcumuz.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız da bizi hiç şaşırtmıyor. 2021 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na olağanüstü başladılar. Romanya’yı 3-0, Ukrayna ve İsveç’i 3-0’la geçtiler. Hızla son 16 turuna gidiyorlar. Arka arkaya gelen turnuvalara rağmen kızlarımız oldukça moralli, dinç ve mental olarak turnuvalara kendilerini tamamen vermiş durumda gözüküyorlar. Onlara da başarılar diliyoruz.”