Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tunus’ta Meclis’in faaliyetine yeniden başlaması çağrısında bulundu.

Borrell, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Tunus’la ilgili bir oturumda, Necla Buden Ramazan’ın Tunus’un yeni başbakanı olarak atanmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

AB Temsilcisi, “İşleyen bir hükümetin kurulması, Tunus’un karşı karşıya olduğu birçok zorlukla derhal mücadele etmeye başlamak için kesinlikle çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte başta Meclis olmak üzere anayasal ve kurumsal düzenin tamamen restore edilmesinin önemine değinen Borrell, “Meclis süresiz olarak kapalı kalamaz.” dedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz’da Meclis’in çalışmalarını dondurması ve Başbakan’ı azletmesinden sonra 22 Eylül’de, yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımlamıştı.

Yeni kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisine yönelik olağanüstü düzenlemeler yapılmış, yasa tekliflerinin anayasaya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon feshedilmişti.

Said, Başbakan’ı azletmesinden yaklaşık iki ay sonra 29 Eylül’de kadın akademisyen Necla Buden Ramazan’ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.