Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) doktora tezlerini ödüllendirmek amacıyla ihdas ettiği bu yılki “TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri” için 4 Mart’a kadar müracaatta bulunulabilecek.

TEKNOFEST’in 2019’dan bu yana paydaşlarından biri olan Akademi, genç nesiller arasında bilim insanlığını özendirmeyi ve teşvik etmeyi TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri ile de sürdürüyor.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl 125 doktora tezinin yarıştığı ödül programına ilginin “Milli Teknoloji Hamlesi”nin bilimsel literatüre etkisini göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Ödüle aday doktora tezlerinin nitelik olarak çok iyi bir noktada bulunmasının değerlendirme süreçlerini zorlaştırmasına rağmen gösterilen ilgiden memnun olduklarını vurgulayan Şeker, genç bilim insanlarının her zaman yanında olduklarını bildirdi.

Şeker, geçen yıl ödüllerin sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildiğini anımsatarak, şu bilgiyi verdi:

“Akademi olarak programlarımızı, çalışmalarımızı ülkemizin bilimsel önceliklerini saptayarak sürdürüyoruz. TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri’ni bu öncelikleri gözeterek oluşturduk. Misyonumuz doğrultusunda, bilimin öneminin ülkemiz kamuoyunca takdir ve kabulünü sağlamak ve bilim insanlığını özendirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.”