Taiwan’ın bölgesel lideri Tsai Ing-wen Foreign Affairs Dergisi’nde “Taiwan ve Demokrasi Mücadelesi” başlıklı bir makale yayınlayarak, “Taiwan düşerse, sonuçları bölgesel barış ve demokratik ittifak sistemi için felaket olur” iddiasında bulundu.

Beijing merkezli Global Times gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Hint-Pasifik Stratejisinin Çin karşıtlığı üzerinden ilerleyişinin er ya da geç Çin tarafından yok edileceği yönünde yanıt veren bir başyazı yayınladı. ABD ve müttefiklerinin Tsai’yi tamamen savunacaklarına dair ciddi bir güven eksikliği olduğunun altını çizen Global Times, Tsai’nin makaleyi mevcut tehlikenin altını çizmek için kaleme aldığı ve müttefiklerinin Taiwan Adası’na bağlılıklarını güçlendirme girişimi olduğunu kaydetti.

BİR TILSIM KELİMESİ: DEMOKRASİ

Haberde Tsai’nin makalede “demokrasi” kelimesini bir tılsım olarak defalarca kullanıldığına dikkat çekildi. Demokratik İlerleme Partisi’nin (DPP) Taiwan demokrasisini gasp ettiği ve Çin ana karasına karşı koymak için aşırı bir ideolojiye dönüştürdüğünü söylenirken şu satırlara yer verildi:

“Çin ana karası ile Taiwan Adası arasında, her iki tarafın da ortak kalkınma arayışında olduğu bir barışçıl iş birliği dönemi vardı. Ama şimdi susuzluğu zehirle dindirmek isteyen DPP tarafından yok edildi. Taiwan’ın ABD’nin koruması karşılığında Çin’e karşı stratejik bir karakol olarak hareket etme uygulamaları, uluslararası siyaset tarihindeki en çılgın kumardır.”

ASKERİ HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Çin Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Taiwan bağımsızlığı” girişimini ezmek için gerekli tüm önlemleri alacağını duyurdu. Askeri analistler, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) tatbikatının hem ayrılıkçılar hem de onların yabancı destekçileri için güçlü bir uyarı olduğunu gündeme taşıdı.

34 adet J-16 savaş uçağı, iki adet Su-30 savaş uçağı, iki Y-8 denizaltısavar savaş uçağı, iki KJ-500 erken uyarı uçağı ve 12 H-6 bombardıman uçağı, Taiwan açıklarında uçuş gerçekleştirdi.

Taiwan savunma yetkilileri, günün ilerleyen saatlerinde yayınlanan bir başka basın açıklamasında, pazartesi gecesi bölgeye dört J-16 Çin savaş uçağının daha girdiğini belirtti.