CGTN / Andrew Korybko

Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’dan ayrılmasından bu yana ilk kez Florida’daki Cumhuriyetçi Parti’nin (GOP) Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı’nın (CPAC) son gününde kamu önüne çıktı. Trump’ın konuşması, GOP’nin kontrolünü gri kardinal veya resmi bir pozisyonu olmayan önemli figür olarak başarılı bir şekilde yeniden ele geçirdikten sonra siyasi hayata dönüşünün işaretini verdi. Pek çok kişinin düşündüğü gibi 2024’te başkanlık kampanyasını duyurmayarak beklentilere meydan okumasına rağmen, zamanı geldiğinde şapkasını tekrar ringe atabileceği ihtimalini açıkça ima etti.

Ancak o zamana kadar, tartışmasız en güçlü nüfuz olduğu için GOP’yi kontrol etmekten mutlu olacak. Bu pozisyon ona ve hareketine, başkanlık adaylığını resmen ilan etmeyi seçtiğinden daha fazla etki sağlıyor. Trump bundan konuşmasının sonunda sadece kısaca bahsetti, ancak destekçilerinden, gelecek yıl yapılacak ara seçimlerde ve 2024’te kendisiyle benzer fikirlere sahip Cumhuriyetçilerin seçilmesine yardımcı olmak için siyasi eylem komitesine ve web sitesine bağış yapmalarını istedi. Bunu topluca yaptıkları takdirde, o zaman partinin mali durumunu pratikte kontrol edecek. Bu akıllıca taktik, başarılı olursa GOP’yi neredeyse tek başına yönetmesini mümkün kılabilir.

Trump’ın seçimleri kaybetmesinden bu yana siyasi yaşamında altı hafta ara vermesi, GOP’de muazzam bir ideolojik boşluk bıraktı; bu boşluğu gelecek vizyonunu yeni göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden’ın aktif olarak uyguladığı ile karşılaştırarak hızla doldurdu. Eski lidere göre GOP, her renk, ırk ve inançtan çalışan ailelerin sosyoekonomik ve kültürel değerlerini savunacak. Trump ayrıca, özetle sözde komünist yanlısı Demokratları temsil ettiği iddia edilen her şeyin tam tersi olan sözde “Trumpizm” kavramının neyi temsil ettiğine inandığını çok detaylı bir şekilde ifade etti.

TRUMP ALTI HAFTA SONRA SİYASET SAHNESİNDE

Kısaca, büyük ticaret anlaşmalarını destekleyeceğine, sınır güvenliğini güçlendireceğine, İkinci Anayasal Değişikliği savunacağına, Big Tech sansürü karşısında ifade özgürlüğünü garanti edeceğine, liyakate dayalı göçü teşvik edeceğine, Amerika’nın geleneksel değerlerini koruyacağına ve ülkenin sokaklarında kanun ile düzenin hüküm sürdüğünü göreceğine söz verdi. Ancak en önemlisi, son seçimin kendisinden çalındığına dair tartışmalı iddialarını herkese hatırlattıktan sonra özgür ve adil seçimlerin sağlanmasından bahsetti. Bununla bağlantılı olarak, Yüksek Mahkemeyi, yerel düzeyde seçim yasasında yasa dışı değişikliklerin kanıtı olduğunda ısrar ettiği durum karşısında hareket etme cesaretinden yoksun olmakla suçladı.

Bununla birlikte, Trump’a hem kişisel hem de siyasi olarak bakıldığında, CPAC’de konuşurken rahat hissettiği tartışılmaz. ABD’nin 45. başkanı, işçi sınıfı aileleri adına konuşmayı kendi kendini tayin eden elit karşıtı bir güçsüz olarak rol yaparken en iyi halindedir. Ne de olsa, o zamanlar birçok kişinin politik isyan diye tanımladığı şeyin bir sonucu olarak 2016 seçimini kazandı ve GOP’nin ülkenin kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olmak için bu oyun kitabından bir sayfayı çıkarmaya hazır görünüyor. Bu konu aynı zamanda seçilmesine yardımcı olduğu için neden konuşmasının başında sınır güvenliğine bu kadar zaman ayırdığını da açıklıyor.

Trump, gelecek konusunda “en parlak günlerin önlerinde” olduğu sözünü verdi ve 2024’te tekrar aday olabileceğini ima etti. Ancak şimdilik, GOP’yi onun sözde “Trumpist” ideolojisinin mükemmel bir enstrümanı haline getirmek için ustaca yönetmeyi planlıyor. Siyasi eylem komitesine ve web sitesine bağış talep ederek partinin mali durumunu kontrol altına almaya çalışma şeklindeki akıllıca taktiği, onu tüm Cumhuriyetçiler tarafından dikkate alınması gereken bir güç haline getirecek. Demokratlar, Beyaz Saray ve Kongre’yi kazandıktan sonra her şeyin sorunsuz olacağını düşünmüş olabilirler, ancak Trump bu beklentinin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlıyor.