CGTN / Thomas O. Falk

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Joe Biden’ın başkanlığı kazanmasından ve ulusu iyileştirme sözü vermesinden üç ay sonra, eski Başkan Donald Trump’ın ikinci azil davası 9 Şubat’ta başladı. Demokrat’ın azil yöneticileri, hem tanıklıklara hem de her şeyden önce Amerika’yı 6 Ocak’ta merkezine kadar sarsan sahneleri gösteren bir dizi video görüntüsüne odaklanacak.

Duruşma bununla birlikte, tartışmasız yaralar açacak ve Kongre binasındaki insanların, yaşamları için duydukları korku dâhil yaşadıkları duyguları yeniden körükleyecek. Trump ise artık ofis dışında, günlük olarak sayısız tweet atma imkânı olmadan ve iddia makamının kazanmasının mümkün olmayacağı suç mahallinden neredeyse 1.000 mil uzakta bulunuyor.

Sonuçta kanıtlar ne kadar baskın olursa olsun, Cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğu fikirlerini aniden değiştirmeyecekler. Mitt Romney, Susan Collins, Liz Cheney ve Adam Kinzinger, Trump’ın sorumlu tutulması gerektiği yönündeki kanılarını defalarca dile getirirken, Senatör Rand Paul’un azil işlemlerini sona erdirme (45’e karşı 55 oyla reddedilen) yönündeki önergesinin sonucu şunu gösteriyor; şu anda beş Cumhuriyetçi senatör mahkum edilmesi eğilimindedir. Gerekli 17 oy göz önüne alındığında, bir suçlu kararı çıkması bir şekilde tasavvur edilemez görünüyor.

İki partili iş birliğinin, nihayet çok ihtiyaç duyulan desteği alabilecek muhtaç durumdaki milyonlarca Amerikalı için yararı dokunacaktır. Bir taraf mahkemeye çıkarsa Biden birlik ve uzlaşma vaadini nasıl yerine getirebilir? Bunlar, birkaç Cumhuriyetçinin, pazar günkü siyasi televizyon programlarında tam olarak yaptıkları konuşma konusuydu.

DONALD TRUMP’IN İKİNCİ AZİL DAVASI

Suçun büyüklüğü bu kadar benzersiz değil ve Trump’ın Mar-a-Lago’ya gelişi GOP’un Trumpizm’e veda etmesi ve geleneksel Cumhuriyetçi değerlere merhaba demek olmasıysa, belki de bu argümanların bazı değerleri olabilirdi. Ancak durumun böyle olmadığı biliniyor.

Mitt Romney’nin haklı olarak belirttiği gibi, birlik için, “hesap verebilirlik, hakikat ve adalet ihtiyacını kabul etmek önemlidir”. Olayları herkesten gizlemek ve eski başkana geçiş izni vermek, ABD’nin karşılayamayacağı bir mesajdır. Bu nedenle yargılama, eylemlerin sonuçları olduğuna dair bir işaret göndermelidir.

Bu yasa yapıcılara, kayıtlara geçme ve Trump’ın davranışına müsamaha edilemeyeceğini kesin olarak ifade etme fırsatı sunuyor. Bir başkanın bile dokunulmazlıkla yönetemeyeceğini ve Kongre’nin gelecekteki başkanlara kendi çıkarları için sisteme zarar vermeleri için açık çek vermeyeceğini.

Duruşma aynı zamanda, büyük ölçüde eski başkanın eylemlerini mümkün kılan ve dolayısıyla suç ortağı olan parti için bir referandum işlevi görüyor. Trumpizmin Trump başkanlığını geride bıraktığı göz önüne alındığında, Amerikan halkının Trump’ın Anayasa’yı parçalama konusundaki eşi görülmemiş girişimini anlamasını sağlamak için seçimleri bozma planının tüm hikâyesini anlatmak çok önemli.

Yine, hesap verebilirlik anahtardır. Polis Brian Sicknick de dâhil olmak üzere beş can pahasına şiddeti kışkırtmak, yönü değiştirmeyi başlatmak için yetersizse, GOP Trump-sadıkları tam olarak nerede bir sınır çizme eğilimindeler? Trump’ı beraat ettiren milletvekilleri, önümüzdeki ön seçimlerde sadece kendi seçim bölgelerine değil, tarihe de cevap vermek zorunda kalacaklar. Özellikle ikincisi onları kibarca yargılamayacaktır.