Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın avukatları, Senato’ya sundukları savunma dosyasında, azil yargılamasını “politik tiyatro” olarak nitelendirdi.

6 Ocak’taki Kongre baskınında halkı “isyana teşvik” etmekle suçlanan ve ülke tarihinde 2. kez azil istemiyle yargılanan ilk isim olan Trump’ın Senato’daki azil yargılaması bugün başlayacak.

Senato Genel Kurulu’nda başlayacak olan azil yargılaması öncesinde Trump’ın avukatları, 78 sayfalık savunma dosya özetini Senato’nun ilgili birimlerine sundu.

Trump’ın kanlı Kongre baskınına kimseyi teşvik etmediğini savunan avukatlar, görevi sona ermiş bir başkanın azil istemiyle Senato’da yargılanmasının da anayasal olmadığını ileri sürdü.

Senato’daki azil yargılamasını Demokratların kurduğu “politik bir tiyatro” olarak tanımlayan avukatları, Trump’ın suçsuz olduğunu ve aklanması gerektiğini savundu.

Trump’ın avukatları, 3 Kasım 2020’deki tartışmalı başkanlık seçimleri sonrasında ortaya çıkan tartışmalar ışığında eski Başkan’ın sadece anayasanın birinci ek maddesinde yer alan “ifade özgürlüğü” hakkını kullandığını ve konuşmalarının bu zeminde değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü.