Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu’nda, 6 Ocak’taki Kongre baskını dolayısıyla azil yargılaması süren eski ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatları, yargılamanın “Demokratların siyasi intikamı” olduğunu ve “görevi sona ermiş bir başkanın azil istemiyle yargılanmasının anayasal olmadığını” savundu.

Kongre baskınındaki rolü nedeniyle Demokratların suçladığı ve ikinci kez azil istemiyle yargılanan ilk başkan olan Trump’ın Senato’daki yargılamasında 4. gün başladı.

Trump’ın avukatlarının gün boyunca sürmesi beklenen sunumlarına şu ana kadar, “yargılamanın anayasal olmadığına” ilişkin tezler damga vurdu.

Trump’ın avukatlarından Michael van der Veen, açılış konuşmasında, “Anayasa açıkça görevdeki başkanın azline ilişkin süreçten bahsederken biz bugün Demokratların siyasi intikam hırsı nedeniyle sivil bir kişiyi azil istemiyle yargılıyoruz. Bu açıkça anayasal olmayan bir davadır ve reddedilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Van der Veen, Senato Genel Kurulu’nda oynattığı bazı videolarla Trump’ın 6 Ocak’ta yaptığı konuşmadaki sözlerini hatırlattı ve Trump’ın hiçbir şekilde “halkı şiddete yönlendirmediğini” savundu.

Trump’ın avukatı, bir başkan olarak Trump’ın “seçimlerde hile” gibi siyasi bir tartışmayla ilgili düşüncelerini dile getirmesinin hakkı olduğunu ve bunun ABD Anayasası’nın 1. Ek Maddesi’ndeki “ifade özgürlüğü” kapsamında korunduğunu ileri sürdü.

Söz alan diğer savunma avukatları da Temsilciler Meclisi’nden gelen ve “iddia makamı” görevi gören Demokrat savcı vekillerin son 2 gündür ortaya koyduğu iddialarının “çarpıtmalara” dayandığını savundular. Avukatlar, Trump’ın konuşması ile Kongre baskını yapanlar arasında doğrudan bir bağ olmamasına rağmen Demokratların, “saldırganlar Trump’ın sözleriyle hareket etti” algısı oluşturmaya çalıştığını öne sürdüler.

İlgili anayasa maddelerine atıf yapan ve görevde olmayan bir başkanın Senato’da yargılanmasının anlamsız olduğu görüşünü öne süren avukatlar, Demokratların, Kongre’de çoğunluğa sahip oldukları için bu süreci bir azil davasına dönüştürdüklerini aktardı.

Halen Senato Genel Kurulu’nda devam eden savunma sunumlarının yerel saatle akşam 8’e kadar sürmesi ve Trump’ın avukatlarının bugün savunmalarını tamamlamaları bekleniyor.

Bugünkü sunumların ardından tarafların varsa tanıklarını çağırmaları ve bu kişilerin dinlenmelerine geçilecek. Trump’ın ifade vermeyeceği daha önce açıklanan davada iki tarafın da henüz tanık çağırmadığı belirtiliyor.

Söz konusu sunumların ardından senatörlere, her iki tarafa da sorularını yöneltebilmeleri için 4 saat süre verilecek.

Senatörlerin soru-cevap bölümünün ardından son tartışma bölümü ve ardından Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verilecek oylamanın yapılması bekleniyor.

100 sandalyeli Senato’da Trump’ın suçlu bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50’şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump’ın Cumhuriyetçi senatörlerin oylarıyla aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bugüne kadar yargılamayla ilgili açıklama yapan Cumhuriyetçilerin büyük bölümü Trump lehinde oy kullanacakları mesajını vermişti.

1’i polis 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.