Global Times / Hu Xijin

Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton çok küstah bir rapor yayınladı, “Çin’i Yenmek: Bilinçli Kopuş ve Ekonomik Uzun Savaş”. Bu rapor, Çin’den tam olarak kopulmasını haykırıyor ve “Bu kötü imparatorluğu yenin ve Çinli komünistleri tarihin kül yığınına gönderin.” diyor. Cotton ayrıca Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çatışmasının “dünyanın kaderini belirleyecek, alacakaranlıkta verilen uzun bir mücadele” olduğunu söylüyor.

Cotton, Trump yönetimi döneminde çok aktif bir senatördü. Donald Trump’ı kararlı biçimde destekledi. Kullandığı dil, Nazilerin ırkçılığı düzeyine ulaştı. “Çinli komünistleri tarihin kül yığınına gönderin” demek insanlık dışı bir kışkırtmadır. Çin ile ABD arasında, ABD’nin Çin’i yendiği sıfır-sonuçlu bir çatışma hayal ediyor. Bu kibirli kişi bize, ABD’de her zaman Çin Halk Cumhuriyeti’ni boğmayı hayal eden bir kötücül seçkinler olduğunu hatırlatıyor. Bunlar bizim korkunç düşmanlarımız. Gelecek birkaç on yılda, ABD’nin Çin politikasını etkilemeye devam etme gücüne sahip olacaklar. Bunların Çin-ABD ilişkilerinde ne türden ciddi çatışmalara yol açacakları da belirsiz.

ÇİN’İN DEVASA PİYASASI ABD’NİN OYUNLARINI BOZDU

Tek seçeneğimiz, geçen dört yılda yaptığımız gibi, ABD’ninkinden çok daha iyi olan ekonomik ve kapsamlı gelişmemizi, bu kişilerin küstah girişimlerini ezmek için kullanmaktır. Onları tekrar tekrar ümitsizliğe sevk edeceğiz. Gelecek dört yılda ve ondan sonraki gelecek dört yılda, daha iyisini de yapacağız. Bugün Çin’in devasa piyasası ABD’nin kapsamlı bir kopuş ve sıfır-toplamlı oyun girişimlerinin acıyla sonuçlanmasını sağladı. Birçok kez Washington bu girişimlerini yarıda kesmek zorunda kaldı. Bu akıl hastalarına katı gerçeklerle bir ders verilmesi gerekiyor.

ABD’nin kopması bizim için bazı sorunlara neden olacaktır ama ABD’nin kayıpları da küçük olmayacaktır. Çin sistemi, seferberliğimiz ve sağlamlığımızın ABD’den daha güçlü olmasını belirledi. Sadece ABD’nin salgın nedeniyle nasıl rezil olduğuna bir bakın. ABD ile Çin birbirinden tamamen koparsa, General Motors ve Ford gibi büyük ABD otomobil üreticileri onlarca puan satış kaybına uğrarlar ve ondan sonra da marjinalleşirler. Birçok Amerikalı çiftçi iflas eder. Eğer ABD bilgisayar yongalarını Çin’e satmazsa, Çin piyasası sonunda kendi tedarik zincirlerini kurarken, Amerikan yonga üreticileri hızla küçülür. Bütün bu faktörler bir güç doğuracak ve Cotton gibilerin suratına atılan bir tokat işlevi görecektir. Bunlar kendileri “tarihin çöplüğüne” gidecekler.