Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Tokyo 2020 sona erdiğini hatırlatan Behçet Üstün, “Yaklaşık iki hafta boyunca spora doyduk. Ama bitmedi, zira 24 Ağustos tarihinde de paralimpik olimpiyatları başlayacak ve 5 Eylül’e kadar sürecek. Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda 87 sporcumuzla yer alacağız.

Tokyo 2020 birçok rekora ve ilke sahne oldu. Sadece atletizmde ki, olimpiyatın nüvesi aslında, üç dünya, on iki olimpiyat ve 135 ulusal rekor kırıldı.

Türkiye iki altın, iki gümüş ve dokuz bronz olmak üzere toplamda on üç madalya ile kendi madalya rekorunu kırdı. Daha önce en çok madalya kazandığımız olimpiyat 1948 Londra Olimpiyatları’ydı. Orada altısı altın olmak üzere toplamda on iki madalya kazanmıştık. Altı tane altın madalya, dört gümüş ve bir bronz, yani on bir madalya güreşte gelmişti. On ikinci madalyamız da Ruhi Sarıalp’in üç adım atlamada aldığı bronzdu.

Londra’daki madalyalarımızın yarısı altın olduğu için daha değerli görülebilir ama bu nereden baktığınıza bağlı. Güreşte dominant olduğumuz yıllardan kalan altı altın mı, yoksa çok daha çeşitlenen spor branşlarında, rengi ne olursa olsun daha fazla madalya kazanmak mı? Ben açıkçası çeşitlenmekten, daha fazla branşa yayılmaktan yanayım.

Ayrıca daha önceleri olimpiyatlarda madalya alan toplam kadın sporcu sayımız beş iken Tokyo’da beş kadın sporcumuzla madalya kazandık. Daha fazlası da olabilirdi. Potansiyel net bir şekilde gördük.

Daha önceki olimpiyatlarda toplamda altı branşta madalya kazanmışken Tokyo’da altı farklı branşta madalya kazandık.” açıklamasını yaptı.

MADALYA KAZANAN SPORCULAR

Olimpiyatlarda madalya kazanan sporculardan bahseden Üstün, “Madalya kazanan sporcularımızın isimlerini tekrar tekrar anons etmek ve onurlandırmak gerekiyor.

Busenaz Sürmeneli (kadınlar boks) altın

Mete Gazoz (okçuluk ilk madalya) altın

Buse Naz Çakıroğlu (kadınlar boks ilk madalya) gümüş

Eray Şamdan (karatede ilk madalyamız) gümüş

Yasemin Adar (kadın güreşte ilk madalya) bronz

Rıza Kayaalp (güreş – üçüncü olimpiyat madalyası) bronz

Hakan Reçber (tekvando) bronz

Hatice Kübra İlgün (tekvando) bronz

Taha Akgül (güreş – ikinci olimpiyat madalyası) bronz

Ferhat Arıcan (artistik jimnastik paralel bar ilk madalya) bronz

Ali Sofuoğlu (karate) bronz

Merve Çoban (karate) bronz

Uğur Aktaş (karate) bronz

Bu arada karatede en çok madalya alan ülkeyiz (4) Japonya’yı dahi geçtik.

Madalya alamasak da iyi dereceler alan başka sporcularımız da vardı.

Dilara Bozan karatede beşinci oldu.

Necati Er üç adım atlamada finalde yarıştı ve altıncı oldu. Londra 1948’de üç adım atlamada bronz madalya kazanan Ruhi Sarıalp’ten 73 yıl sonra bu branşta final gören ilk Türk atletti Necati Er.

İlke Özyüksel büyük bir başarı gösterdi. Adımızın hiç anılmadığı modern pentatlonda olimpiyat beşincisi oldu.

Eda Tuğsuz yine çok adımız geçmeyen kadınlar cirit atmada santimetrelerle madalyayı kaçırdı ve olimpiyat dördüncüsü oldu.

Ersu Şaşma tarihimizde ilk kez sırıkla yüksek atlama finaline yükselme başarısı gösterdi.

Kadın voleybolcularımız beşinci oldular ki, yarı final işten bile değildi.

Tüm bunlara bakınca başarılı bir olimpiyat geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Daha iyisi olabilir miydi? Evet, olabilirdi. Ama farklı spor dallarında geleceğe dair umutlarımızı artırdığı için dahi özel bir olimpiyat oldu Tokyo 2020 bizim için.” diye konuştu.

BAŞKA İLKLER DE VARDI TOKYO’DA

Tokyo 2020’de başka ilklerinde olduğunu belirten Üstün, “Hindistan 120 yıl sonra atletizmde ilk madalyasını kazandı. Neeraj Chopra erkekler cirit atmada, hem de altın madalya kazandı.

Pisinlerin kraliçesi Katie Ledecky olimpiyatlarda ilk kez geçildi.  Avustralyalı Titmus Ledecky’nin hegemonyasına son verdi.

Hollanda adına yarışan Sifan Hassan müthiş bir başarı öyküsü yazdı. Kadınlar orta ve uzun mesafe koşuda daha önce kimsenin cesaret edemediğini gerçekleştirdi. Genelde bu branşta yarışanlar 5 bin ve 10 binde koşarlar. Hassan buna 1500 metreyi de ekledi.

Bu şu anlama geliyor;

Sekiz günde elemeler dâhil altı kez, hem de bu uzun mesafeleri koştu. Üç kez 1500, iki kez 5000 ve bir kez 10000… 1500 ve 5000 elemelerinin aynı günde olduğunu da ekleyelim.

5000 ve 10000’de altın, 1500’de ise bronz madalya kazanmayı da başardı.

Kanada kadın futbol takımı İsveç’i penaltılarla yenerek altın madalyaya ulaştı. Yarı finalde de ‘doğal şampiyon’ Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) elemişlerdi.

Fransa ise takım sporlarında ciddi başarı elde etti. Erkek voleybol, kadın ve erkekler el topunda altın, basketbolda gümüş madalyaya uzandılar.

Hep sporun ruhundan, güzelliklerinden, sporcuların dayanışmasından bahsediyoruz. Kötü örnekler yok mu? Elbette var. En dikkat çekeni ise olimpiyatların son gününde yaşanan olaydı. Fransız atlet Morhad Amdouni maraton yarışında rakiplerinin su içememesi için yol kenarındaki su şişelerini devirerek geçti. Önündeki birkaç atlet sularını aldılar. Kendisi de suyunu aldı ve kalan şişeleri bilinçli bir şekilde devirerek devam etti. Ciddi tepki çekti bu davranış. Bu ne olimpiyatlara ne de sporun ruhuna yakışmadı.” ifadelerini kullandı.

FUTBOLDA YENİ SEZON BAŞLIYOR

Spor yorumcusu Behçet Üstün, hafta sonu başlayacak olan yeni futbol sezonu için de şunları söyledi:

“Futbolda ise ligler hafta sonunda başlıyor. Artık yeniden hareketlenecek futbol dünyası.

Hafta içinde Avrupa kupaları elemeleri vardı. Galatasaray ve Trabzonspor kendi sahalarında rakipleriyle berabere kaldılar. Sivasspor ise deplasmanda son dakika golüyle galibiyete uzandı. Beraberliklere çok mutlu olmasak da ülke puanına az da olsa katkı gelmiş oldu.

Sivasspor’a ayrı bir parantez açmak lazım. 11 Şubat tarihinde Antalyaspor’a 2-1 yenildikleri günden bu yana ne ligde ne de Avrupa’da kaybetmiyorlar. Yirmi maçlı bir seri oldu. Bu sezon da Avrupa Konferans Ligi elemelerinde üçte üç ile ülke puanlarına ciddi katkıda bulundular. Rıza Çalımbay ve oyuncuları bir alkışı hak ediyorlar.

12 Ağustos tarihi Türkiye açısından önemli bir gün olacak. Trabzonspor 3-3’ün rövanşında Molde deplasmanına, Galatasaray 1-1’in rövanşında St. Johnston deplasmana çıkarken Sivasspor 2-1’lik galibiyetin rövanşında evinde Dinamo Batumi’yi konuk edecek. Bu maçlarda toplanan puanlar ve atlanacak turlar önümüzdeki yıllar için oldukça önem taşıyor.

Lig başlıyor, dedik. Biraz kaotik bir başlangıç olacak. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tribünlere yüzde 50 seyirci alınacağını açıklamıştı. Uygulamada bunun ne şekilde olacağını göreceğiz. Bu seyircilerin araya mesafe koyarak mı, yoksa iç içe mi olacağı aslında yanıtını bildiğimiz bir soru. İç içe olunacaksa neden yüzde 50 de yüzde 100 değil, diye sormak gerekiyor ya da localarda neden kısıtlama yok?

Yayıncı kuruluşla olan sorunlar, TFF’nin yabancı oyuncu sayısıyla ilgili kulüplerle sürtüşmelerinde hiçbir gelişme olmadan başlayacak sezonda bizi yine kaosun beklediğini söylemek için kâhin olmaya gerek yok.”