China Daily / Yang Bojiang

Bir yıl süren ertelemeden sonra Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, hâlâ kontrol edilemeyen Covid-19 salgını arasında sonunda 23 Temmuz’da açılış töreniyle başladı. Tokyo Olimpiyatları, geçen yıl salgının ortaya çıkmasından sonra düzenlenen ilk büyük küresel spor etkinliği ve Japonya’nın dört yeni koronavirüs dalgasıyla mücadele etmesi ve yerel yetkililerin salgınla mücadelesinin tutarlı olmaması nedeniyle dünya çapında daha çok ilgi çekti. 

Japon hükümeti hastalığın bulaşmasındaki son artışı takiben 12 Temmuz’dan 22 Ağustos’a kadar başkent Tokyo’da dördüncü kez olağanüstü hâl ilan etti. Ancak bu da Tokyo’da virüsün yayılmasını kontrol altına almadı. Tokyo Olimpiyatları dünyanın her tarafından destek aldı. Örneğin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres 21 Temmuz’da “Olimpiyat ruhunun insanlığın en iyi halini ortaya çıkardığını” ve “zorlu zamanlarda bize ilham verdiğini ve bizi birleştirdiğini”, “Tokyo’daki her atletin ciddi engellerin üstesinden geldiğini” ifade etti. 

Tokyo Oyunları sadece Japonya ile ilgili değildir. Oyunlar ayrıca büyük bir spor etkinliğinden çok daha fazlasıdır, çünkü insanoğlunun kararlılığını ve tüm zorlukları aşma, hatta virüsü yenme becerisini yansıtır. 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Çin, Tokyo Oyunları’nı düzenleyen Japonya’yı her zaman destekledi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile ocak ve mayıs ayında telefonla yaptığı konuşmada, Çin’in, Tokyo Yaz Olimpiyatları’nı desteklemek ve güvenli ve sorunsuz bir Beijing Kış Olimpiyatları’nı sağlamak için IOC ve IOC üyesi ülkelerle birlikte çalışacağını bildirdi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı da Tokyo Oyunları öncesinde, Çin ve Japon liderlerin Yaz ile Kış Olimpiyatları’nın başarılı biçimde yapılmasını desteklediğini açıkladı. Çin aynı zamanda, Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi ile Japonya hükümeti ile yakın iş birliği içinde bulunuyor ve Tokyo Oyunları’nın başarılı olmasını sağlamak için her türlü yardım sözü verdi. 

Dolayısıyla, Çin Tokyo’ya 777 kişilik bir heyet gönderdi ki bu yurt dışında düzenlenen herhangi bir Olimpiyat Oyunları’na gönderilen en büyük spor delegasyonu. Çin ayrıca Olimpiyatlar’ı izlemesi için 900 gazeteci gönderdi ve Paralimpik Oyunları için de 480 üyeli bir delegasyon gönderecek.  

4 ve 20 Şubat’ta yapılacak Beijing Kış Oyunları, salgına karşı mücadelede bütün dünyadaki insanları birleştirme ve onlara ilham verme sorumluluğu da taşıyor. Bu bağlamda, Çin ve Japonya’nın birbirinden öğreneceği çok şey var. Bunun için Beijing Kış Oyunları’nın 34 üyeli gözetleme ekibi Çin’in Tokyo delegasyonunun bir parçası. Ekip üyeleri Tokyo Olimpiyatları organize komitesinin işleyişini inceleyecek ve Japon meslektaşlarının deneyimlerinden öğrenmek için toplantılara katılacaklar. 

ÇİN-JAPON İLİŞKİLERİ 2 BİN YILLIK TARİHLERİNDE ŞAŞIRTICI DEĞİŞİKLİKLERDEN GEÇTİ

Umarım Çin ile Japon yetkililer arasında Tokyo’daki doğrudan görüşmeler Çin-Japon ilişkilerinin düzelmesine yardımcı olacaktır. 2019 yılında iki ülke yeni dönemin ihtiyaçlarına uygun olarak ikili ilişkileri geliştirme konusunda anlaştı ve birçok uzman Tokyo Olimpiyatları’nın Çin-Japonya ilişkilerini daha da destekleyeceğini söyledi. Ancak ikili ilişkiler salgının başlamasından itibaren geçen yıldan bu yana istikrarsız seyrediyor. 

Salgının ilk safhasında iki taraf birbirine yardım etti, fakat daha sonra Japonya, ikili ilişkileri bozan Diayou Adaları, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong’u kapsayan konularda Beijing’e baskı yapmak için ABD’ye katıldı. Ve 2020 yılı Diplomatik Kitapçığında Japonya, Taiwan’ın, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nde (DSA) gözlemci olarak yer alması teklifini destekledi. Bunun yanı sıra 2021 Savunma Beyaz Kitabında Japonya ilk kez, ülkenin iç işlerine doğrudan müdahale olan Taiwan’ın etrafındaki istikrarın önemini vurguladı. Bu bağlamda, Olimpiyatlar iş birliği yoluyla ikili ilişkileri düzeltmek için iki tarafa bir fırsat sunacak. 

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko Hashimoto, temmuz ayında Çin’in Japonya Büyükelçisi Kong Xuanyou ile toplantısı sırasında, Olimpiyatlar’a en büyük ekibi gönderen Çin’e teşekkür etti ve Çinli atletlerin iyi performans göstereceğini umduğunu söyledi. Hashimoto, Japonya’nın Çin ile Olimpiyatlar’da iş birliğine büyük önem verdiğini de vurguladı. Bu nedenle Olimpiyatlar’ın Çin ile Japonya arasında karşılıklı insan değişimini artıracağı, ikili ilişkilere yeni bir enerji katacağını ve Olimpiyatlar’ın gelişmesine katkıda bulunacağı umuluyor. 

Çin-Japon ilişkileri 2000 yıllık tarihlerinde şaşırtıcı değişikliklerden geçti. İki ülkenin ilişkileri ticaret ve ekonomi, sosyal yönetim ve düşük karbonlu gelişimde birbirini tamamlayıcı olarak tanımlanabilir. Bu bakımdan iki taraf derin iş birliğinden yararlanabilir.

Japonya Maliye Bakanlığı verilerine göre, Japonya’nın 2020 yılında toplam ihracatı salgın nedeniyle 11 yılın en kötü seviyesine inerek, yıllık bazda yüzde 11,1 oranında geriledi. Ancak Japonya’nın, en büyük ticaret ortağı Çin’e ihracatı yüzde 2,7 oranında yükseldi ve Japonya’nın toplam ihracatının yüzde 22’sini oluşturdu. Gerçekten de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’ya geçen yıl eylül ayında telefonla yaptığı görüşmede söylediği gibi, Çin ile Japonya’nın birçok ortak çıkarı ve iş birliği için geniş alanları bulunmaktadır. Böylece, iki ülke farklılıklarını halletmek için çaba gösterirken, iş birliğini derinleştirmelidir. 

Çin, Japonya Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiği sürece Japonya ile iş birliği yapmaya ve iletişimini sürdürmeye devam edecek. Tokyo Yaz Olimpiyatları ve Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarılı olmasını ve uluslararası topluma bir enerji getirmesinin yanı sıra dünyanın en zor güçlüklerinin üstesinden gelmesi için güvenini ve kararlılığını desteklemesini umuyoruz.