4 yıl süren inşaatın ardından tamamlanan Tibet Özerk Bölgesi’nde Nagqu-Lhasa otoyolu bugün hizmet girdi. Bu otoyol deniz seviyesinden yüksekliği bakımından dünyadaki en yüksek otoyol konumunda.

Uzunluğu 295 kilometre olan ve deniz seviyesinden 4 bin 500 metre yükseklikte olan bu otoyol, Beijing’den Lhasa’ya giden otoyolun bir parçasıdır.

Otlaklar, karla kaplı dağlar ve sulak alanlar gibi turistik yerlerden geçen Nagqu- Lhasa otoyolunun, güzergâh çevresindeki turizmin gelişimini teşvik etmesi bekleniyor.

Nagqu-Lhasa otoyolu aynı zamanda çevreye dost bir yoldur. Yol boyunca toplam 145 köprü inşa edildi. Köprülerin inşası yol boyunca sulak alanlara ve otlaklara verilen zararı en aza indirebilir. Köprü altında yak ve koyunların yürümesi için geçitler bulunuyor.

Bu otoyol, Tibet Özerk Bölgesi’nin merkezi Lhasa ile Tibet’in kuzeyindeki otlakları birbirine bağlayan ilk otoyoldur. Trafiğe açıldıktan sonra Lhasa’dan Nagqu’ya yolculuk 6 saatten 3 saate düştü. Nagqu çobanları tarafından üretilen süt ürünleri, Lhasa’ya ve diğer yerlere daha hızlı sevk edilebilir.