Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nin barışçıl kurtuluşunun 70’inci yıl dönümü vesilesiyle Tibet’in merkezi Lhasa’da resmi töreni düzenlendi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Wang Yang, törende konuşma yaptı.

Wang, ÇKP Merkez Komitesi ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in talimatıyla Tibet’te yaşayan bütün etnik gruplara mensup vatandaşları Tibet’in barışçıl kurtuluşunun 70’inci yıl dönümü vesilesiyle tebrik ettiklerini kaydetti.

Tibet’in 1951 yılındaki barışçıl kurtuluşunun, Çin halkının kurtuluşu ve Çin’in birleşme davasında kazanılan büyük bir zafer olduğunu aktaran Wang, Tibet’in barışçıl kurtuluşunun ayrıca yeni bir çağ açan tarihi bir dönüşüm olduğuna dikkat çekti. Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O zamandan sonra Tibet, karanlıktan aydınlığa, gerilikten ilerlemeye, yoksulluktan refaha, otokrasiden demokrasiye ve kapalılıktan açıklığa dönen bir yola girdi. Müreffeh bir sosyalist Tibet, yeni yüzüyle dünyanın çatısında dimdik durmaya başladı.”

Törende ayrıca, ÇKP Merkez Komitesi, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi, Devlet Konseyi, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi ve Çin Merkez Askeri Komitesi’nin tebrik mesajları da okundu.