Xinjiang’daki Tianshan Film Stüdyosu’nun müdürü Gao Huanggang’ın verdiği bilgiye göre, Tianshan Film Stüdyosu son 60 yılda 119 film, 30’dan fazla belgesel ve 300’ü aşkın TV dizisi yaptı. Filmlerdeki ana karakterlerin çoğu sıradan küçük karakterlerdir.

Örneğin, farklı milliyetlerden 10 yetim çocuğun Henipe Helimahun tarafından evlat edinilmesini konu alan “Gerçek Sevgi” adlı film, reform ve dışa açılma uygulamalarının hayata geçirilmesinden bu yana geçen 40 yılda Xinjiang’da meydana gelen büyük değişikleri konu alan “Uzaktaki Çoban Türküsü” adlı film Xinjiang’ın gerçek yaşamını gözler önüne seriyor.

Etnik azınlıkları konu alan filmlerin Çin filmciliğinin vazgeçilmez önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Gao Huanggang, “Xinjiang zengin hikâye kaynaklarına sahiptir. Binlerce yıldır, tüm etnik gruplardan vatandaşlar burada refah içinde beraber yaşıyor, bu da film yapımı için tükenmez bir tema hazinesi sağlamıştır. Gelecekte, dünyaya üç boyutlu, dinamik bir Xinjiang’ı göstermek için daha fazla filmi çekeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tianshan Film Stüdyosu’nun çalışmalarının en önemli içeriği olarak yılda ortalama 40’tan fazla film farklı azınlık dillerine çevriliyor.