Shenzhen-12 insanlı uzay gemisinin 17 Haziran’da uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe ile hızlı otomatik kenetlenme gerçekleştirmesinden sonra, üç taykonot Tianhe çekirdeki modülüne girdi.

WI-FI KURULDU

Uzay istasyonuna girdikten sonra, üç taykonotun çalışma düzenlemeleri nasıl olacak? Beijing Havacılık ve Uzay Uçuş Kontrol Merkezi Uzay İstasyonu Misyonu Başkanı Sun Jun’a göre, taykonot ekibi dün kablosuz Wi-Fi ekipmanı kurdu. Wi-Fi ile taykonotlar, yer personeli ve aileleriyle iletişim kurarak görüntülü görüşme yapabilir.

STANDART ODADAN YAKLAŞIK 150 METREKÜPLÜK ALANA SAHİP VİLLAYA

2011 yılında, “Tiangong-1” uzay labovatuvarı başarıyla fırlatıldığında, taykonotlar 15 metreküplük bir alana sahipti, bu da üç taykonotun aynı anda yörüngede çalışma ve yaşama ihtiyaçlarını karşılayabilirdi.

Günümüzde uzay istasyonunun çekirdek modülünün aktivite alanı yaklaşık 150 metreküpe yükseldi. Çekirdek modülünde birden fazla fonksiyonel alan oluşturulmasıyla, taykonotlara daha konforlu bir çalışma ve yaşam ortamı sağlanmaktadır.

UZAYDA YAŞAM İÇİN 120’DEN FAZLA ÇEŞİT YİYECEK

Çin’in insanlı uzay mühendisliğinin taykonot sisteminin baş tasarımcısı Huang Weifen tarafından verilen bilgilere göre, Çin’de temel gıda, temel olmayan gıda ve soslar dahil olmak üzere 120’den fazla çeşit uzay gıdası var. Tarifler taykonotların tercihlerine göre özelleştirilir, yemekler haftaya göre değiştirilir. Ayrıca yiyeceklerin ısıtılabilmeleri için uzay mutfağında bir mikrodalga fırın bulunmaktadır.

3 AYRI UYUMA ALANI

Uzay istasyonunun çekirdek modülü ve deney modülü ayrı ayrı üç bağımsız uyku alanı ile donatılmıştır. Bu da yörüngede uzun süre kalan taykonotlar için daha bağımsız ve konforlu bir dinlenme ortamı sağlar. Hâlâ kendilerini uyku tulumuna koymak zorunda olsalar da, ayakta uyumaktan, yatarak uyumaya dönüş gerçekleştirildi.

UZAY KOŞU BANTLARI GİBİ FITNESS EKİPMANLARI

Uzay istasyonunun çekirdek modülü, taykonotların günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için uzay koşu bantları, uzay bisikletleri, ralli cihazları dahil fitness ekipmanları ile donatılmıştır. Gerektiğinde taykonotlar, uzaydaki ağırlıksız ortamın fizyolojik etkileriyle mücadele etmek için günde en az iki saat ilgili eğitim yapmalıdır.

Taykonotların misyonları ise şu şekilde:

GÜNLÜK ÇALIŞMALAR VE YÖRÜNGEDE TESTLER

Taykonotlar, çekirdek modülü kompleksindeki günlük çalışmaları, yani daha önce fırlatılan Tianzhou-1 kargo uzay gemisinin taşıdığı 6 tonluk ekipmanları uzay istasyonuna yerleştirerek ayarlayacaklar.

SAĞLIK KONTROLÜ VE BİYOREJENERATİF YAŞAM DESTEK SİSTEMİNİN TEST EDİLMESİ

Taykonotlar yörüngede üç ay kalacak. Uzun vadeli ekonomik operasyon için, “uzay yuvası” önceki uzay laboratuvarından farklıdır, modül içindeki ortamın kontrolü ve yaşam destek sisteminde yenilenebilir teknoloji kullanılır. Uzay istasyonundaki oksijen ve su mümkün olduğunca geri dönüştürülmelidir.

UZAYDA BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK DENEYLER

Uzay bilimi deneyleri ve teknolojik deneyler yapılacaktır. Uzay uygulama görevleri için deney ekipmanlarının montajı ve testleri yapılacak, uzay uygulamaları ve uzay tıbbı alanlarında deneyler ve testler yapılacak, ilgili bilimsel eğitim faaliyetleri yürütülecek.

TAYKONOTLAR İKİ KEZ MODÜLDEN ÇIKARAK İLGİLİ FAALİYETLERDE BULUNACAK

Taykonotlar, mekanik kol desteğiyle 2 kez uzay gemisinin dışında uzun süre faaliyetlerde bulunacak, ekipmanları kurma ve testler gibi çalışmalar yapacak.