Çin’in geleneksel “Sevgililer Günü” olarak bilinen “Qixi” bu yıl 14 Ağustos’ta kutlanıyor. “Qixi” Türkçeye “yedinci gece” anlamını taşıyor. Bu romantik gün, geleneksel Çin ay takvimine göre, yedinci ayın yedinci gecesini temsil eder. Bu özel gün, 2006 yılında Ulusal Düzeyde Maddi Olmayan Kültür Mirasları Listesi’ne alındı.

QIXI FESTİVALİ’NİN HİKÂYESİ

Uzun yıllar önce Çin topraklarında bulunan Han Hanedanlığı’na dayandırılan bir hikâyeye göre, Niu Lang adlı bir çiftçi dokumacı olan Zhi Nu isimli güzel bir kız ile evlenir. Zhi Nu kısa bir süre içinde iki çocuk doğurur ve aile mutlu bir yaşam sürer. Zhi Nu’nun aslında Cennet Tanrıçası’nın yedinci kızı olduğunu ve Tanrıça’nın, bir fani ile evlenmesi nedeniyle Zhi Nu’ya çok öfkeli olduğunu Niu Lang bilmektedir. Tanrıça bir zaman sonra Zhi Nu’yu bulur ve onu gökyüzünde bulut dokuduğu günlere geri dönmeye zorlar. Niu Lang eşi götürüldükten sonra üzüntü ile dolar ve çocuklarıyla her gün yas tutar. Niu Lang’ın üzüntüsünü gören öküzü konuşmaya başlar ve ona kendisini öldürüp postunu giyerse karısını bulmak için cennete uçabileceğini söyler. Niu Lang öküzün postunu giyerek çocuklarını alır ve cennete uçmaya başlar. Ama Niu Lang, Zhi Nu ile buluşmak üzere olduğu anda Tanrıça onu fark eder. Tanrıça daha sonra iki sevgilinin hiç karşılaşmaması için tokasıyla gökyüzünde büyük bir nehir çizer.

Saksağanlar her yıl yedinci ayın yedinci gününde iki aşığın buluşabilmesi için gökyüzündeki o büyük nehir üzerinde bir köprü biçiminde uçar. Bu büyük nehir günümüzde Samanyolu yıldız takımı olarak adlandırılıyor. Saksağanların köprü olduğu o özel gün ise Qixi Festivali olarak kutlanıyor.

BU ÖZEL GÜNDE NELER YAPILIYOR?

Qixi Festivali, aşık çiftler kadar bekâr kızlar için de önemli bir gün olarak biliniyor.

Qixi Festivalinde iğne oyası yapan Çinli kadınlar

Eski Çin’de bekâr kızlar için iğne oyası işlemek iyi olmak büyük bir ayrıcalıktı. Qixi Festivali’nin önemli geleneklerinden biri olan iğneye iplik takma yarışının kökleri de bu adete dayanır. Yarışmalar evlenmemiş kadınlar arasında dokuz delikli özel bir iğneye kimin iplik geçirebileceğini görmek için düzenlenir. İki denemede ipliği geçirebilen kadınların gelecek yıl için kutsanmış oldukları söylenir.

ÖKÜZ KUTSAMA

Niu Lang ve Zhi Nu’nun hikâyesinde öküz büyük bir fedakârlıkta bulunduğundan Qixi Festivali’nde öküzler kutsanır. Bu gelenek aynı zamanda öküzün insanların geçimi için önemini anlatmak için de bir vesiledir. Çocuklar Qixi günü yabani çiçeklerden taçlar yaparak öküzlerin boynuzlarına asarlar.

YILDIZ GÖZLEME

Son olarak, Qixi Festivali gece gökyüzündeki yıldızları izlemeden tamamlanamaz. Bu günde insanlar Vega, Altair ve ikisi arasında sembolik köprüyü oluşturan üçüncü yıldızı aramak için dışarı çıkar ve meşhur hikâyeyi anlatırlar.