“Dünya yeniden tarihi dönüm noktasında. Bu noktada insanlığın barışçıl gelişme ve ilerleme eğiliminin durdurulamaz olduğuna inanıyorum.”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun genel görüşmelerine video konferans yöntemiyle katıldı ve bir konuşma yaptı. Xi, konuşmasında yukarıdaki ifadeleri kullandı.

Xi, ayrıca salgınla mücadele, ekonomik toparlanma, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi, küresel yönetişimin iyileştirilmesi gibi konularda bir dizi yeni öneri ve yeni tedbir ortaya koydu. Birçok ülkeden şahsiyetler, Xi’nin konuşmasının dünyaya yol gösterdiği, güven ve güç verdiği ve Çin’in sorumlu ülke olma cesaretini yansıttığı görüşünde.

Bu yıl, Çin’in BM’deki yasal sandalyesini yeniden kazanmasının 50. yıl dönümü. Son 50 yılda, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi olarak Çin, BM’nin rolünü sürdürmede ve küresel yönetişimin iyileştirilmesini ilerletmede önemli bir rol oynamıştır. Şu anda meydana gelen bir asırlık değişimler ve salgınlar, dünyayı yeni bir türbülans ve dönüşüm dönemine soktu, insanlık toplumu bir kez daha tarihi bir seçimin eşiğine geldi. Bütün ülke halklarının arzuladığı barış ve kalkınma nasıl gerçekleştirilebilir? Çin bu konuda bir kez daha çözüm sundu.

“Salgını yenmeli ve insanlığın geleceği ve kaderiyle ilgili bu büyük savaşı kazanmalıyız.” “Ekonomiyi canlandırmalı ve daha güçlü, daha yeşil ve sağlıklı bir küresel kalkınma gerçekleştirmeliyiz.” “Dayanışmayı güçlendirmeli, karşılıklı saygı, iş birliği ve kazan-kazana dayalı uluslararası ilişkiler kavramını uygulamalıyız.” “Küresel yönetişimi geliştirmeli ve çok taraflılığı korumalıyız.”

Xi Jinping’in söz konusu “dört maddelik önerisi”, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli ve acil sorunlara çözüm sunuyor; uluslararası toplumu, özellikle çok sayıda gelişmekte olan ülkenin genel talepleri ve ortak beklentilerini yansıtıyor ve Çin’in “küresel yönetişimi iyileştirme reçetesi” olarak işlev görüyor.