Ufuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nurgül Bekar, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Bekar, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin Türkiye gündemini değerlendirdi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde Covid-19, ekonomik sorunlar, göç, Türkiye, Libya ve siber güvenlik gibi başlıkların bulunduğunu aktaran Dr. Nurgül Bekar, AB’nin bu zirvede kendi güvenliğini sağlama konusunda kararlar aldığını kaydetti.

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ AB’YE TEPKİSİ ÇOK HAKLI BİR TEPKİ”

Sonuç bildirgesinde Türkiye ile ilgili birinci başlığın Doğu Akdeniz olduğunu belirten Bekar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Doğu Akdeniz’de stratejik çıkarlar bağlamında Türkiye ile diyaloğun sürmesi başlığı vardı. Bir diğer başlık, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik Avrupa Komisyonu’na çağrıda bulunmasıydı. Bir diğeri Türkiye ile yüksek diyaloğun yürütülmesi, hangi konularda yürütülecek? İki taraflı çıkarlar, mülteciler, kamu sağlığı, iklim değişikliği, terörle mücadele, bölgesel sorunlar üzerinde yüksek düzeyli diyalog yürütülecek. Kıbrıs sorunu bir başka başlık. Bir diğeri Türkiye’de hukukun üstünlüğüne yönelik, demokrasinin üstünlüğüne yönelik tavsiyeleri. Bu başlıkları görüyoruz, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi hariç, Türkiye’nin tam üyeliğiyle ilgili herhangi bir şey geçmediğini görüyoruz.

Dışişleri Bakanlığı çok haklı bir tepki gösterdi. Türkiye ile AB arasında 62 yıl önce kurulan bir ortaklıktan bahsediyoruz. Önemli mesele sığınmacıların AB sınırları dışında tutulması. Türkiye’ye vadedilen 3,5 milyar Euro’luk yardımın 500 milyarı yapılmıştı. Geriye kalan 3 milyarlık meblağ Türkiye’nin harcadıklarının yanında önemli bir miktar değil. Bu işin artık sadece mali yardımlarla halledilmesi meselesi Türkiye’de gittikçe daha da önemli hale gelecek. Bu insanların artık daha sosyal ve kültürel meselelerinin de çözülmesi gerekiyor. Bütün bu yükün Türkiye’nin sırtına bindiğini dikkate alırsak Dışişleri Bakanlığının tepkisi çok haklı bir tepki.

“TÜRKİYE’NİN ÜYELİK HEDEFİ DONDURULDU”

Türkiye’nin üyelik hedefinin uzun bir süre dondurulduğu görünüyor. AB kendi içine dönmüş, hayatta kalmaya çalışır durumda. Türkiye meselesi olarak değil bu sadece genişlemeye ilişkin herhangi bir girişimin olmadığını da görüyoruz biz sonuç bildirgesinde.

Kıbrıs sorunu, çok önemli bir sorun. AB kendi kriterlerine rağmen Güney Kıbrıs’ı üye yaparak sorunları daha da ağırlaştırdı. Ekim ayındaki zirve için şu andan baktığımızda bir değişiklik beklemiyorum. Uluslararası ilişkilerde ekim ayı bile çok uzun bir süre olarak görülüyor. Pandemi henüz geçmiş değil, çeşitli varyantlardan söz ediyoruz. AB tekrar kapanmaya başlıyor. Dolayısıyla bugünden baktığımızda ekim ayında Türkiye’ye karşı politikada bir değişiklik beklemiyorum.

Üyeler Rusya ile ilgili ikiye bölündüler. Bir kısım üyeler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile direkt görüşülmesini istedi, diğerleri buna karşı çıktı. AB’nin Rusya ile ilişkileri, AB’nin NATO ile ilişkileri kapsamında Türkiye ile ilişkilerini bir kez daha değerlendireceğini de not düşmek gerekiyor.”