Afganistan’da Taliban’ın lideri Molla Akhundzada, 3 Aralık’ta kadın haklarının korunmasına ilişkin özel bir kararname imzaladı ve ilgili hükümet dairelerinden bunun uygulanmasını sağlayacak önlemler almalarını istedi.

Çin Medya Grubu’na bağlı CGTN’ın Afganistan’daki muhabiri Zammler bugün Afgan geçici hükümetinin sözcü yardımcısı Bilal Karimi ile kararname hakkında röportaj yaptı.

Karimi, kararnamenin Afganistan’da yıllardır süren savaş nedeniyle eşlerini kaybeden kadınların ve ailelerinin haklarını koruyacağını söyledi.

Zammler, kararnameyi memnuniyetle karşılayan ancak uygulanmasının önemli bir konu olduğunu söyleyen Afgan kadın hakları aktivistleri ve yerel vatandaşlarla da görüştü.

Kararnamede, yetişkin kadınların evlenme özgürlüğü bulunması ve evlenmeye zorlanmaması, kadınlara kişisel mülkiyet muamelesi yapılmaması veya anlaşmazlıkları çözmek veya düşmanlığı ortadan kaldırmak için nesne olarak kullanılmaması, dul kadınların yeniden evlenip evlenmemeye karar verme hakkına sahip olması gibi hükümler yer alıyor.