Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, CGTN’den Tian Wei’ye özel bir röportaj verdi.

Süheyl Şahin, son 20 yıldır “Afganistan İslam Emirliği” adı altında işgale karşı mücadele ettiklerini söyledi. Örgüt içindeki üyelerin yüzde 60 ila 65’inin müzakere ekibinin bir parçası olduğunu belirten Şahin, “Bu kişiler aynı zamanda yakında açıklanacak yeni hükümetin içinde de yer alacaklar.” dedi.

Sorunları çözeceklerini, açık ve kapsayıcı bir İslami hükümet kuracaklarını dile getiren Sözcü, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün açıklamalarını da olumlu bulduklarını aktardı. Çin’in Afganistan’ın yeniden inşasında çok büyük bir rol oynayabileceğini vurgulayan Süheyl Şahin, “Çin, devasa bir ekonomi ve kapasiteye sahip büyük bir ülke.” açıklamasını yaptı.

Yeni Taliban hükümetinin kadınların eğitim ve çalışma haklarını koruyacağını ve geçmişte “yabancılar” için çalışmış olanlar da dâhil olmak üzere “Afganların onurunun güvende” olduğunu sözlerine ekleyen Süheyl Şahin, “Kadınlara boyun eğdirme yok, kadınların gazetecilerse çalışmalarına devam etmelerine izin veriliyor, şimdi pratikte işlerine devam ediyorlar. Öğretmense okula gidiyorlar.” diye konuştu.

“ABD İLE 20 YILLIK SAVAŞ SONA ERDİ”

“Taliban’ın Afganistan’daki ilerlemesi, dayatılmış bir yönetime karşı halk ayaklanmasını, temsil ediyordu.” diyen Şahin, uluslararası toplumu “Afgan halkının iradesine saygı duymaya” ve yeni hükümeti tanımaya çağırdı.

Yönetimi ele geçirdikleri Afganistan’ı yeniden inşa edeceklerini söyleyen Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, “ABD ile 20 yıllık savaş sona erdi ve bu süreçte binlerce kayıp verdik. Biz öncelikle halkımızın özgürlüğü adına savaştık. Güç ve iktidar için değil. Çok zorlu dönemler atlattık.” ifadelerini kullandı.

Asayiş sorununu genel olarak hallettiklerini bildiren Şahin, “Sırada siyasi kadroların açıklanması ve hükümet programının okunması var. Taliban olarak içeride halkın can, mal ve inanç özgürlüğünü garanti altına alacağız. Dışarıda ise tüm ülkelerle karşılıklı iş birliği yapmaya hazırız. Tüm dünya şunu bilsin ki, tüm yabancı misyonlar, yatırımlar güvendedir. Afganistan’da savaş, çatışma dönemi sona erdi. Bu durumu kabullenmek tüm ülkelerin yararına olacak.” dedi.