South China Morning Post’a bağlı This Week in Asia’da yer alan habere göre, Taliban sözcüsü Suhail Shaheen Çin’in Afganistan’ın yeniden yapılanması için yatırım yapmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve Çinli personelin güvenliğini sağlayacaklarını kaydetti.

Suhail Shaheen, 7 Temmuz’da verdiği röportajda, hiç kimsenin Çin’e ve diğer ülkelere saldırmak için Afganistan topraklarını kullanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Çin’in Afganistan’ın en önemli yatırımcısı olduğunu ve ABD ordusunun Afganistan’dan tamamen çekilmesinin ardından Taliban’ın Çin ile yatırım konusunda müzakere yapması gerektiğini dile getiren Suhail Shaheen, Taliban’ın Çin’i Afganistan’ın bir dostu olarak gördüğünü ve Çin’e birçok kez gittiğini, onlarla iyi bir ilişkiye sahip olduğunu ifade etti.

Suhail Shaheen, güvenlik konusuna değinerek, Taliban’ın şu anda Afganistan topraklarının çoğunu kontrol ettiğini hatırlattı.

Suhail Shaheen, Çinli yatırımcılar ve işçilerin gelecekte Afganistan’a döndüklerinde, güvenliklerinin Taliban tarafından sağlanacağını belirtti.

Son on yılda Çin Afganistan’daki yatırımını istikrarlı bir şekilde ilerletti. Habere göre, 2011’de China National Petroleum Corporation, 400 milyon ABD Doları tutarında bir ihale kazanıp Afganistan’da üç bölgesel petrol sahasını 25 yıl boyunca işletme hakkını elde etti. Başkent Kabil’in güneydoğusundaki Logar eyaletinde bir bakır madenini çıkarma hakkı da bir Çinli şirket tarafından kazanıldı.

Ancak diğer yandan Alman Marshall Fonu’nun Asya Projesi’nin araştırmacısı Andrew Small, Afganistan’daki savaşların ve gerilimlerin Çin yatırımları üzerine belirli etkisi olacağı görüşünde.

New York Times’ta yer alan habere göre, son iki ayda, Taliban Afganistan’daki yaklaşık 400 bölgenin 150’den fazlasını kontrol etti.

AFGAN HÜKÜMETİ VE TALİBAN 6 KONUDA UZLAŞTI

Öte yandan, İran’ın başkenti Tahran’da Afgan hükümeti ve Taliban temsilcileri arasında sürdürülen iki günlük diyalog toplantısı dün sona erdi. Toplantının ardından iki taraf ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride altı uzlaşmaya varıldı.

1. İki taraf İran’a Afganistan’da barış için gösterdiği çabalar ve niyetten dolayı teşekkür sundu.

2. İki taraf, savaşın devam etmesi tehlikesini ve ülkeye verilen zararı göz önüne aldı ve savaşın Afgan sorununun çözümü olmadığını ve barışçıl ve siyasi çözüm bulunması gerektiğini kabul etti.

3. Bu toplantı dostane bir atmosferde gerçekleşti ve tüm konular ayrıntılı olarak tartışıldı.

4. İki taraf bazı konuları ayrıntılı olarak müzakere etmek için bir sonraki toplantıyı en kısa sürede yapmayı planlıyor.

5. İki taraf, Tahran görüşmesinin verimli olduğu ve Afgan sorununun barışçıl ve siyasi çözümü için bir platform sağlayabileceğinin görüşünde.

6. İki taraf, Afgan sivillerinin konutlarına, camilere, hastanelere ve kamu tesislerine yönelik saldırıları şiddetle kınadı ve faillerin ağır cezalandırılması gerektiğini düşünüyor.

ÇİN’DEN AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu cevapladı.

Wang Wenbin, siyasi müzakerelerin Afgan sorununu çözmenin tek doğru yolu olduğuna inandıklarını vurguladı.

Wang Wenbin, Afgan barış görüşmeleriyle ilgili tüm tarafların ülkenin ve halkın çıkarlarına odaklanması, Afganistan’da iç müzakere eğilimini koruması, uzlaşma için yol haritasını ve takvimi mümkün olan en kısa sürede oluşturması, Afgan Taliban’ın ılımlı bir şekilde ana siyasi akıma dönmesi için çabalaması ve kapsayıcı bir gelecek siyasi yapı inşa etmesi çağrısında bulunduklarını belirtti.