CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan topraklarından tamamen çekilmesinin ardından Taliban’ın kuracağı hükümet uluslararası gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Taliban’ın yeni hükümeti kuracağı törene Türkiye, Çin, Rusya, İran, Pakistan ve Katar’ı davet ettiği belirtildi.

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera’da yer alan bir habere göre, ismini açıklamayan bir Taliban yetkilisinin, “Türkiye, Çin, Rusya, İran, Pakistan ve Katar’a, davet gönderdik” diye konuştuğu iddia edildi. Konuyla ilgili Türkiye ve ismi geçen diğer ülkelerden henüz bir açıklama gelmedi.

TALİBAN SÖZCÜSÜNDEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Türkiye’ye yönelik bir diğer açıklama ise Taliban sözcüsü Süheyl Şahin’den geldi. Şahin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Taliban Siyasi Dairesi Başkanı Qari Din Mohammad Hanif’in Türkiye Büyükelçisi Cihad Erginay ve Rus bir yetkili ile bir araya geldiğini söyledi.

Şahin, “Heyetler, Afganistan’ın mevcut durumunu, Kabil havaalanı ile ilgili konuları, ikili ilişkileri ve karşılıklı i şbirliğini görüştü.” dedi. Öte yandan, pazartesi günü Taliban tarafından düzenlenen basın toplantısında sözcü, Zabiullah Mücahid, Türkiye ve Katar’ın Kabil uluslararası havaalanını yeniden açmak için “çok çalıştığını” kaydetti.

ZABIULLAH MÜCAHİD’DEN ALMANYA ÇIKIŞI

Alman Bild Gazetesi’ne röportaj veren Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Almanya ile güçlü ve resmi diplomatik ilişkiler istediklerini belirterek, Başbakan Angela Merkel’i Afganistan’a davet etti.

Mücahid, “Almanya’nın Afganistan ile tarihi ve iyi ilişkileri var. Almanya ile güçlü ve resmi diplomatik ilişkiler istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bild muhabirinin, “Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Afganistan’da sıcak karşılar mısınız?” sorusuna Mücahid, “Elbette. Afganistan’da tüm dünya ülkelerinin kabul edeceği ve dünya liderlerinin inanacağı güçlü ve tam güvenlikli bir ortamın olmasını istiyoruz. Gelip ülkemizi ziyaret etmeliler. Angela Merkel’in kesinlikle özel bir yeri olur. Onu ülkemizde gerçekten memnuniyetle karşılarız.” yanıtını verdi.

GÜNEY KORE’YE MESAJ: GEÇMİŞTE YAŞANANLARI UNUTMAK LAZIM

Güney Kore merkezli SBS Haber ile görüşen Süheyl Şahin, Seul ile yakın temaslar kurmak istediklerini vurguladı. 2007 yılında Afganistan’da görev yaparken Taliban tarafından öldürülen Güney Koreli asker hakkında sorulan soruya Şahin, “Geçmişte olanları unutup, önümüze bakmalıyız.” diye konuştu.

Muhabirin, “Kuzey Kore ile görüşüyor musunuz? Onlara silah satmadığınız doğru mu? sorularına ise Şahin şöyle yanıt verdi:

“Hayır, Kuzey Kore yönetimi ile görüşmüyoruz. Onlara silahta satmıyoruz. Biz hiçbir ülkeye silah satmıyoruz. Neden satalım? Bizim kendimizi korumak için zaten silahlara ihtiyacımız var.”

Güney Kore ile güçlü ilişkiler kurmak istediklerinin altını çizen Şahin, “Güney Kore’nin Afganistan’da yapacağı yatırımlar büyük fırsatlar yaratacaktır.” sözlerine yer verdi.