CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin ana karasından gelecek aşıları reddeden Demokratik İlerleme Partisi, ABD’den gelen 2,5 milyon doz aşıda çözüm arıyor. Çin basınına göre, kararın arkasında insani değil siyasi gerekçeler bulunuyor.

Dünyanın büyük bölümü Covid-19 ile mücadeleyi bir halk sağlığı krizi olarak ele alırken, Taiwan Adası’ndaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP) salgını siyasetin aracı olarak kullanmaya devam ediyor. DPP lideri Tsai Ing Wen Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kendilerine ulaştırdığı 2, 5 milyon dozluk aşı yardımının ardından yaptığı açıklamada minnettar olduklarını söyleyerek “Dost kara günde belli olur.” yorumunda bulundu.

Taiwan Adası’ndaki ABD büyükelçiliğine bağlı Amerikan Enstitüsü’nde yapılan açıklamada da ikili ilişkilerin önemine vurgu yapılırken, Reuters haber ajansına konuşan diplomat yardımın Çin anakarasını hedef almadığını savundu. Haberde ABD’nin herhangi bir ekonomik ve siyasi koşul sunmadığı öne sürüldü.

SALGINI ANA KARA DÜŞMANLIĞINA ÇEVİRMEYE ÇALIŞTI

Washington ve Demokratik İlerleme Partisi yetkilileri açıklamalarına rağmen sürecin bütünlüklü okuması Taiwan Adası’ndaki aşı dağıtımının siyasi yönüne işaret ediyor. Zira DPP yönetimi salgının zirvede olduğu zamanlarda Çin’in ürettiği aşıları tercih etmeyeceğini duyurmuştu. Bununla da yetinmeyen DPP aktörleri, Almanya’nın BioNTech aşılarının satımı için yetki verdiği Shanghai merkezli Fosun şirketinden gelecek aşıları da kabul etmeyeceklerini ilan etmişti. Aşıların Çin ana karası ile hiçbir bağı olmamasını talep eden DPP’nin günün sonunda vardığı durak 23 milyonluk nüfus için alınan 2,5 milyon dozluk Moderna aşısı oldu.

ABD’den gelen yardım Taiwan Adası’nın salgın önleme mücadelesinde “okyanustaki damla” olarak yorumlanırken, Çin ana karası ise politik manipülasyona tepki gösteriyor. Çin küresel Televizyon Ağı’nın (CGTN) haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Demokratik İlerleme Partisi’nin halkın yaşamını hiçe sayan siyaset izlediğine dikkat çekti. Zhoa Lijian, ABD’yi ise Çin’in iç işlerine karışmaması noktasında uyardı.

AŞININ ARKASINDA ABD ÇIKARLARI VAR

Çin’in Global Times gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni  Hu Xijin de kaleme aldığı makalede aşı dağıtımının ABD ve DPP arasında bir siyasi oyuna dönüştüğünü belirterek “Çin ana karası aşı konusunu bir savaş cephesi olarak görmeyecek ve bundan bir çıkarı olmayacak. Çin ana karası için Covid-19 aşılarının sadece salgın karşıtı ve insani bir anlamı var. Aşıların siyasetin enstrümanı olmasına kesinlikle karşıyız.” ifadelerini kullandı. Gazetede ayrıca editoryal imza ile yayınlanan bir başka yazıda da şu değerlendirmelere yer verildi:

“ABD, Demokratik İlerleme Partisi yetkililerinin başının büyük belada olduğunu ve Washington yönetiminin onları kurtarmayı reddederse “bir kaza yaşanacağını” görüyor. Bu nedenle ABD, 2,5 milyon dozluk aşı ayırdı. Mevcut Demokratik İlerleme Partisi otoritesi Taiwan Adası’nda ABD’yi takip eden en sadık politikacılara sahip. Salgınla mücadeledeki başarısızlıkları Taiwan halkı tarafından eleştirildi. Bu durum Demokratik İlerleme Partisi’nin ABD’nin Hint-Pasifik stratejisine verdiği hizmeti etkileyecek ve günün sonunda ABD’nin çıkarlarına zarar verecek. Bu noktada Tsai Ing Wen’e destek vermek aslında ABD’nin Taiwan Adası’ndaki etkisini sağlamlaştırmak olacaktır. “