Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Taiwan’la ilgili olarak NATO Tüzüğü’nün 5. maddesine taahhütte bulunmasını değerlendirdi.

Hua Chunying, “Taiwan ve Afganistan temelde farklıdır. Afganistan egemen bir ülkedir ve Taiwan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

Hua, Tek Çin ilkesinin asla aşılmaması gereken kırmızı bir çizgi olduğunu hatırlatarak, Çin’in birleşik olması gerektiğini ve bunun kesinlikle gerçekleşeceğini, hiç kimsenin Çin halkının ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumadaki kararlılığını ve güçlü yeteneğini küçümsememesi gerektiğini söyledi.

ÇİN “AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ”Nİ TANIYACAK MI?

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, aynı basın toplantısında, Taliban sözcüsünün “Afganistan İslam Emirliği”nin kurulduğunu açıklamasına da değindi.

Hua Chunying, Afganistan’daki çeşitli grupların hala gelecekteki rejimin yapısını müzakere ettiğini söyledi.

Çin’in Afganistan konusundaki tutumu çok açık ve net olduğunu belirten sözcü, “Afganistan’da yönetimin açık ve kapsayıcı olmasını umuyoruz. Geniş temsili hükümet kurularak, ılımlı ve ihtiyatlı iç ve dış politikalar izlenmesini bekliyoruz. Bu kendi halkının isteklerine ve uluslararası toplumun genel beklentilerine uygundur” dedi.

ÇİN, AFGAN MÜLTECİLERE YARDIM SAĞLAYACAK MI?

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, basın toplantısında Çin’in Afganistan’dan ayrılan mültecilere yardım sağlayıp sağlamayacağı sorusunu da yanıtladı.

Sözcü, Afganistan için en acil çalışmanın bu ülkedeki tarafların diyalog ve temas yapıp tekrar iç savaş veya insani felaket yaşanmasının önlenmesi, can kaybı ve büyük boyutlu mülteci akınından kaçınılması olduğunu vurguladı.

Bunun Afganistan mülteci sorunun tek çözüm yolu olduğunu dile getirdi.

“SAVAŞI KAZANMADA KİLİT FAKTÖR SİLAH DEĞİL, İNSANLARIN KALPLERİDİR”

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri’nin yeni sekreteri Frank Kendall, Perşembe günü yayınlanan bir röportajda Defense News Weekly’ye “Çin’i korkutacak” yeni nesil teknolojileri geliştirmek için daha fazla harcama yapacaklarını söyledi ve Çin’in askeri modernleşmesi “beklediğimizden daha hızlı ilerliyor” dedi.

Bu açıklamayı Çin’in nasıl değerlendirdiği sorulduğunda sözcü Hua, Çin’i korkutup korkutamayacakları meselesini Kendall’in Çin Hava Kuvvetleri’ne danışması önerisinde bulundu ve sözlerine şöyle devam etti:

“Afganistan’a bakınız. Muazzam bir askeri avantajları vardı, ancak başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü bir savaşı kazanmada kilit faktör askeri avantaj değil, insanların kalpleridir. ABD’nin Vietnam, Irak ve Afganistan’da çok şey öğrendiğini düşünüyorum.”