Haber: CRI Türk Dış Haberler

2012 yılından bu yana diplomatik ilişkisi bulunmayan iki Arap ülkesi yeniden masaya oturdu. Londra merkezli Rai al Youm gazetesi Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Halid el Humeydan’ın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile Şam’da görüştüğünü yazdı.

Suudi Arabistan ile Suriye ile yeniden diplomatik temas başlatmak için istihbarat düzeyinde temaslara başladı. Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Halid el Humeydan 3 Mayıs günü Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret etti. Humeydan başkanlığındaki heyet, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük ile görüştü. Ziyarette iki ülke arasındaki ilişkilerin onarılması için izlenecek yol haritası konuşuldu.

Londra merkezli Rai al Youm gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan heyetinin ziyaretinde Şam’daki Suudi elçiliğinin bayram sonra açılması kararlaştırıldı. Gazeteye konuşan kaynaklar, görüşmede Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesi ve Cezayir’deki zirveye katılımı konularının gündeme geldiği bilgisini verdi. Kaynaklar ayrıca Suudi Arabistan heyetinin Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünden memnuniyet duyacağını Suriye tarafına bildirdiğini aktardı.

Suudi Arabistan ile Suriye’nin diplomatik ilişkileri 2012 yılında kopmuştu. O dönem Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da görev yapan Suriye Büyükelçisi Mehdi Dahlullah istenmeyen adam ilan edilmişti. 2018 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şam’daki büyükelçiliğini yeniden açmasıyla Körfez ülkeleri ve Suriye arasındaki ilişkiler yumuşama sürecine girmişti.

Riyad yönetimi bölge ülkeleriyle ilişkileri yeniden düzenlemek adına nisan ayı başında da İranlı üst düzey yetkililerle Irak’ın başkenti Bağdat’a bir araya geldi. Dört yıl sonra iki ülke arasında yapılan görüşmede Yemen’deki krizin bitirilmesi ve bölgesel konular ele alınmıştı. Geçen hafta Suudi Arabistan resmi televizyonuna röportaj veren Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, “İran bir komşu devlet ve biz kendisiyle iyi ve seçkin ilişkiler kurmak istiyoruz.” demişti.

Suudi Arabistan Suriye temasıyla aynı gün Türkiye’den Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun içinde olduğu üst düzey bir heyet Libya’yı ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Sedat Önal başkanlığındaki diplomasi heyeti ise Mısır’la ilişkileri ele almak üzere Kahire’ye gitti.

Türkiye, Mısır ve Körfez ülkeleriyle yeni bir süreci başlatmak için temaslarda bulunurken Suudi Arabistan da İran ve Suriye ile yeni bir sayfa açmak için girişimlerine hız verdi.