Sudan, bazı üst düzey Etiyopyalı yetkililerin, ülkenin kuzeyindeki Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile hükümet arasındaki çatışmaları sona erdirmek için Hartum’un yaptığı diyalog çağrısını reddetmesi sonrası bu ülkedeki büyükelçisini geri çağırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Etiyopyalı yetkililerin, Sudan’ın Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesindeki çatışmalarda rolü olduğu ve işgal iddiası, Etiyopya’nın Sudan ile ilişkilerinde gerçeklerin dışına çıktığı ve asılsız iddiaları yaydığı uygulamalarının bir devamıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Etiyopyalı üst düzey yetkililerin Sudan’la ilgili açıklamaları ve Tigray’daki çatışmaların sona erdirilmesine destek önerisinin reddedilmesi sebebiyle Addis Ababa Büyükelçisi Cemal eş-Şeyh’in istişare amacıyla geri çağırıldığı belirtildi.

İletişimin, iki ülke ilişkilerinin ilerletilmesi ve anlaşmazlıkların üstesinden gelinmesinde temel olduğu ve Sudan’ın girişiminin “bölgesel barış ve güvenliğe olan bağlılığının bir parçası” olduğu ifade edilen açıklamada, Sudan’ın çabalarının sorumluluğu nedeniyle durmadığı ve Etiyopya’daki çatışmaya çözüm bulmayı sürdüreceği kaydedildi.