Türkiye-Çin Kültür ve İş Geliştirme Forumu, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle 5-7 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında Congresium Ankara’da gerçekleştirildi. Çin Elektrik Yatırım Şirketine bağlı iki yan kuruluş (SPIC), EMBA Elektrik Üretim AŞ. ve Congresium Ankara (CPIPEC), organizatörlerin daveti üzerine sergiye katıldı.

Fuar süresince EMBA, Hunutlu Elektrik Santrali Projesi’nin yapım sürecindeki ilerleyiş aşamasını sergiledi; CPIPEC, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji, akıllı enerji, açık deniz rüzgâr enerjisi ve nükleer enerji alanlarındaki iş yeteneklerini ve başarılarını ziyaretçilere sundu. Her iki şirket de Türk devlet kurumlarına, iş ortaklarına ve potansiyel müşterilerine Türkiye’deki faaliyetlerini anlatan bir fırsat yarattı.

Kuruldukları günden bu yana kendi yetkinliklerini tam olarak kullanan iki şirket, Türkiye’deki pazarları keşfetmek ve projeleri uygulamak için Çinli firmalarla iş birliği yapmaya kararlı bir duruş sergiliyor. İş yönetimi ve teknolojideki yetkinliklerini kullanarak projeler üretmeyi amaçlayan şirketler, Türkiye’de yerel istihdama da katkıda bulunacak.

4 Ağustos 2021, Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü olarak kutlandı. Türkiye’deki Çin Sanayi ve İş Adamları Derneği (ÇİNSİAD) ile Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği kutlamalar, Covid-19 salgının başlamasından bu yana gerçekleşen önemli etkinliklerden bir tanesi oldu. Fuarda düzenlenen forumlar katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Aynı zamanda video konferans yoluyla eş zamanlı olarak sergilenen fuarda, 100’den fazla Çinli firma ile birlikte derneğe kayıtlı altyapı, iletişim, ulaşım, enerji, elektronik ve hizmet sektörlerinde faaliyet veren 200 Türk firması da yer aldı.

EMBA Elektrik Üretim AŞ.’nin devlet işleri departmanı müdür yardımcısı Fan Chen, ziyaretçilere şirketin gelişim sürecini tanıttı.
CPI Enerji Mühendisliği Türkiye Şubesi Başkan Yardımcısı Zhanbao Cheng, YKU Grup Müdürü Murat Yurtkulu ile görüştü.